WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA


            W ostatnim dniu przed majowym weekendem, tj. 29 kwietnia 2016 roku w naszej szkolnej świetlicy odbyła się uroczysta akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Piątoklasiści pod okiem wychowawczyni – Barbary Mikołajczyk w bardzo przystępnej formie - sejmiku uczniowskiego przedstawili zebranym okoliczności powstania konstytucji oraz jej twórców. Uczniowie dowiedzieli się, że Ustawa Rządowa z dnia 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Za sprawą posła i samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zebrani mieli okazję przenieść się na chwilę w klimat XVIII wieku.

            Uroczystość uświetniły piosenki patriotyczne nawiązujące w swej treści do wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków przygotowane przez zespół muzyczny pod kierunkiem pani Beaty Rybarskiej, zaś o ciekawą dekorację zadbała pani Dagmara Skowron.

            Spotkanie zapewne zachęciło uczniów klas starszych i dorosłych do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Jego uwieńczeniem był występ szkolnego koła teatralnego ze zwycięskim przed dwoma dniami  w Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Profilaktycznych spektaklem „Tajemnica”. 

                                                                                                   Barbara Mikołajczyk


Nasz kolejny teatralny sukces!

         Drugi w tym roku poważny sukces osiągnęli członkowie szkolnego koła teatralnego  „Kurtyna” w VIII Przeglądzie Teatrzyków Profilaktycznych pod hasłem „ Bądź wolny! Dopalaczom powiedz NIE!” Przegląd odbył się w dniu 27 kwietnia 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy. Wzięło w nim udział siedem szkół z Gminy Jasienica.

         Z tej  okazji nasza grupa teatralna pod czujnym okiem opiekunki – Barbary Mikołajczyk przygotowała spektakl „Tajemnica” będący prezentacją zgubnych skutków zażywania substancji psychoaktywnych  i zbyt wygórowanych  nieraz ambicji i wymagań stawianych dzieciom przez rodziców.

         Sztuka spotkała się z gorącym przyjęciem nie tylko jury, ale i „małej” i „dużej” widowni.

         Doskonałe, aktorskie kreacje uczniów, dosadne przesłanie sztuki wraz z niebanalną oprawą muzyczną złożyły się na sukces  w postaci I miejsca w przeglądzie. Tę samą lokatę uzyskali członkowie koła teatralnego podczas ubiegłorocznego przeglądu dotyczącego uzależnienia od narkotyków. 

         Opiekun grupy teatralnej składa serdeczne podziękowania pani Katarzynie Karatnik za bardzo trafny dobór utworów muzycznych do spektaklu. 

                                                                                   Barbara Mikołajczyk

 

 „W świecie poezji i prozy Jana Twardowskiego”

            W dniu 21 kwietnia 2016  roku na terenie naszej placówki  odbyła  się trzynasta  edycja  Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Tym razem jego uczestnicy przenieśli się w świat poezji i prozy Jana Twardowskiego – wybitnego księdza, poety, przedstawiciela współczesnej liryki religijnej.

            Do recytatorskich zmagań przystąpiły cztery szkoły z gminy Jasienica: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rudzicy,  Grodźcu, Mazańcowicach, Wieszczętach oraz reprezentanci  Szkoły Podstawowej nr 2 w Bielsku – Białej. Dwudziestu recytatorów w niezwykle oryginalny i ciekawy sposób przybliżyło zebranym twórczość wielkiego człowieka . Głównymi celami konkursu były: popularyzowanie twórczości poetyckiej i  prozatorskiej – księdza Jana Twardowskiego, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów literaturą oraz uczenie „rywalizacji” w przyjaznej i miłej atmosferze.

            W skład komisji oceniającej uczniowskie prezentacje weszli nasi lokalni poeci, artyści Danuta Korecka i Juliusz Wątroba oraz Mariusz Wysłych – kierownik administracyjny Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy .

            Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: klasy I – III oraz klasy IV – VI.

            Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców.

 W kategorii klas I – III:

I miejsce – Liliana Marijczyk – SP nr 2  w Bielsku – Białej 

II miejsce – Szymon Adamiec – ZSP w Mazańcowicach

III miejsce – Pola Hyjek – ZSP w Mazańcowicach

Wyróżnienie  – Julia Wątroba  – ZSP w Rudzicy

W kategorii klas IV – VI:

I miejsce – Julia Sojka - ZSP w Rudzicy

II miejsce – Kornelia Sojka – ZSP w Rudzicy

III miejsce – Amelia Czakon– ZSP w Wieszczętach

Wyróżnienia otrzymali:

– Amelia Kukiełka – ZSP w Mazańcowicach

- Mikołaj Kusak – SP nr 2 w Bielsku - Białej

            Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy – pamiątkowe dyplomy. Organizatorzy – Dyrektor Szkoły Ilona Walach, Barbara Mikołajczyk, Danuta Macura, Katarzyna Karatnik składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, opiekunom  za przygotowanie niebanalnych prezentacji oraz  Dagmarze Skowron i Beacie Włoch za ciekawą i oryginalną dekorację.

                                                                                                                          Barbara Mikołajczyk


Wycieczka do Warszawy klasy VI

        Od 18 do 20 kwietnia klasa VI była na wycieczce w naszej pieknej stolicy – w Warszawie.  Podróż była bardzo męcząca  ponieważ w jedną stronę trwała 5 godzin. W pierwszym dniu odwiedziliśmy cmetarz na Powązkach, na którym pochowanych jest dużo znanych osób takich jak np. Władysław Reymont, Leopold Staff  czy Maria Kownacka. Następnie udaliśmy się do muzeum „Niewidzialni”. Muzeum jest prowadzone przez osoby niewidome lub niedowidzące. Nasi uczniowie chociaż na chwilkę mogli zobaczyć jak to jest poruszać się w całkowitych ciemnościach w domu, na ulicy, w lesie albo w galerii. Do hotelu wróciliśmy metrem.

         Drugi dzień zaczęliśmy w Centrum Nauki Kopernik. W tym ogromnym budynku można było zobaczyć jak działają różne prawa fizyki, jakie zastosowanie może mieć najnowsza technologia w dzisiejszym życiu. W centrum uczniowie sami rozwiązywali najtrudniejsze zadania związane z przepływem energi, światłem. Mogliśmy zobaczyć jak działają różne szpiegowskie gadgety. Po 3 godzinach intensywnej nauki wyruszyliśmy na Stare Miasto, gdzie zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta, oraz zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Wyjechaliśmy również w 20 sekund na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki skąd rozpośccierał się piękny widok na miasto. Na stadionie Legii mielismy okazję wejść do szatni piłkarzy, na trybuny, do sali konferencyjnej gdzie odbywają się wywiady z trenerem i pilkarzami oraz siedzieliśmy na ławce rezerwowych na boisku. Drugi dzień zakończyliśmy w ogrodach wiszących na bibliotece UW.

         Ostatni – trzeci dzień naszej wycieczki zaczęliśmy spacerem po Łazienkach i wizycie w Pałacu. Następnie udaliśmy się  plan filmowy wojennego filmu pt.”Karbala” . Zobaczyliśmy jak buduję się scenografię do filmów, jak wygląda praca wielu ludzi związanych z kinem za kulisami. Najbardziej podobała nam się charakteryzacja, którą można było podziwiać na naszych twarzach. Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy w Warszawie było Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to bardzo nas zaciekawiło, poznaliśmy wiele faktów związanych z powstaniem i AK. Mieliśmy okazję przedzierać się przez kanały, którymi niegdyś przedzierali się powstańcy.

         Z wieloma miłymi wspomnieniami wróciliśmy do najszej szkoły.

Joanna OlmaTydzień zdrowej żywności

         Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pt. „Kwiaty, warzywa, owoce”.  Akcja zaczęła się 12 kwietnia i trwała do 15 kwietnia. Zangażowane były wszystkie klasy od I-VI oraz oba oddziały przedszkolne. Zadaniem każdej klasy było wybranie jednego warzywa lub owocu jako motyw przewodni swojego stoiska ze zdrową żywnością. W każdym dniu prezentowały się dwie klasy. Na stoikach znalazły się soki, ciasta, kanapki, desery owocowe, sałatki, pizza i surowe owoce i warzywa. Celem akcji było propagowanie zdrowej żywności wśród uczniów naszej szkoły. Tydzień był bardzo kolorowy i pyszny.

         Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu potraw oraz wychowawców klas.

Joanna Olma


Wyróżnienie w XV Gminnym Konkursie Ortograficznym

         Już po raz piętnasty przedstawiciele klasy VI zmagali się z zawiłościami i pułapkami niełatwej ortografii w ramach jubileuszowego Gminnego Konkursu Ortograficznego „O PIÓRO WÓJTA GMINY JASIENICA”, który odbył się na terenie  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jasienicy w dniu 15 kwietnia 2016 roku. Wzięli w nim udział wybrani przez opiekunów uczniowie wszystkich szkół gminy Jasienica.

            W tym roku naszą placówkę reprezentowali szóstoklasiści w osobach: Julity Stokłosy

 i Michała Martynka.

            Julita Stokłosa dzielnie poradziła sobie z trudnym tekstem o życiu marynarzy, zdobywając wyróżnienie. Gratulacje!

                                                                                                                              Barbara Mikołajczyk


Finał Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”

 

    W dniu 11 kwietnia Anna i Martyna Gruszka z klasy III wzięły udział w finale Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Uczennice poradziły sobie świetnie z niełatwymi pytaniami i obie zostały laureatkami Konkursu. Gratulujemy !


Jadwiga Jagła

 
„Księga dżungli” w bielskiej „Banialuce”

           „Księga dżungli” to spektakl zaproponowany przez aktorów Teatru Lalek „Banialuka” im. Jerzego Zitzmana oparty na motywach powieści Rudyarda Kiplinga. Uczniowie klas IV – VI  obejrzeli go w dniu 11 kwietnia.

            Sztuka opowiada o grzecznej córce rozsądnych rodziców – Alicji, która za sprawą utworu Kiplinga została wciągnięta do świata zwierząt, w którym rządzą surowe i sprawiedliwe prawa, w którym nie ma miejsca na lęk czy udawanie. Dziewczynka spotkała na swej drodze wiele istot, z którymi musiała się zmierzyć. Jednak najważniejszą walkę stoczyła sama ze sobą – ze swymi obawami i niezdecydowaniem. Jej walka zakończyła się zwycięstwem – pokonała swe słabości, zdjęła maskę i zaczęła być sobą.

            Twórcy widowiska: Ewa Piotrowska (reżyseria), Julia Skuratova (scenografia), Ewelina Ciszewska (ruch sceniczny), Wojciech Błażejczyk (muzyka), Roksana Jędrzejewska – Wróbel (autorka sztuki) wraz z zespołem aktorów „Banialuki” stworzyli doskonałe i mądre widowisko. W gąszcz dżungli wciągnęła widzów nie tylko interesująca scenografia, ale i odwołująca się do etnicznych rytmów muzyka.

            „Księga dżungli” to ponadczasowa opowieść o odwadze, przyjaźni i pokonywaniu własnych słabości. Nie dziwi więc fakt, że spotkała się z ogromnym aplauzem naszej szkolnej widowni.

Barbara Mikołajczyk


Wycieczka piątoklasistów do Bochni i Krakowa 


            W dniach 7 – 8 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy V naszej szkoły wraz z piątoklasistami z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Grodźcu i opiekunami udali się na dwudniową klasową wycieczkę. Już o godzinie 9.00 znaleźli się w Inwałdzie. Tu gościli w średniowiecznym grodzie, a w jego obrębie – na dziedzińcu piętnastowiecznej Warowni, która kryje w sobie niezwykłe miejsca: średniowieczną osadę, zbrojownię, salę tortur i Park Ruchomych Smoków. Na miejscu spotkali też garncarza wypalającego garnki, niewiasty tkające materiały na krośnie i kowala wykuwającego miecz. Sami mieli okazję ich zastąpić. Bawili się też w iście średniowiecznym stylu – strzelali z łuku, kręcili się na karuzeli beczułki.

            Lekcję historii połączyli z wyśmienitą zabawą, za sprawą wizyty w Parku Miniatur „Świat Marzeń”. W tym niezwykłym miejscu podróżowali przez Austrię, Grecję, Włochy, Chiny, Polskę i Meksyk. W każdym miejscu podziwiali miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. Niezwykłą atrakcją Inwałdu okazały się ponadto: lunapark, zielony labirynt, kino 5 D, wystawa Tutrenchamon oraz Egipt horror show.

            Po bardzo udanym pobycie w Inwałdzie uczestnicy wycieczki udali się do Kopalni Soli w Bochni. Tu zjechali szybem górniczym Campi w głąb kopalni, zjedli pyszny obiad i rozpoczęli dwugodzinną wędrówkę po kopalni. Przejazd zapewniła im podziemna kolejka. W czasie zwiedzania zostali przeniesieni w czasy panowania Bolesława Wstydliwego. Obejrzeli stare narzędzia i urządzenia górnicze, piękną kaplicę i solne rzeźby. Historię kopalni poznali dzięki przewodnikowi , duchowi mnicha z zakonu cystersów oraz polskim królom. Dzięki multimedialnej ekspozycji mogli aktywnie uczestniczyć w zwiedzaniu. Po przejściu trasy turystycznej zeszli w dół (ponad 300 schodami) do Komory Ważyn, gdzie znajduje się boisko sportowe, restauracja i ogromna sypialnia. Od 24.00 do 7.00 trwała cisza nocna. Po niej uczniowie zjedli pyszne śniadanie i szybem górniczym wyjechali na górę.

            Głównym punktem drugiego dnia wycieczki był Kraków. Pani przewodnik oprowadziła wszystkich po najczcigodniejszym kościele w Polsce – Katedrze na Wawelu. Tu zobaczyli nagrobki królów polskich, najsłynniejszy polski dzwon króla Zygmunta I Starego zawieszonego na najwyższym piętrze wieży Zygmuntowskiej w 1521 roku. Potem przyszedł czas na przywitanie się ze Smokiem wawelskim, zwiedzanie Rynku Głównego, Sukiennic i chwilę zadumy w kościele Mariackim. O 13.00 wszyscy mieli okazję wysłuchać hejnału z wieży mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny i poznać legendę z nim związaną.

            Wreszcie nadszedł długo oczekiwany czas wolny. Uczniowie pod czujnym okiem opiekunów udali się do Mc Donalda i do kramów, by zakupić pamiątki. Z Krakowa wyjechali o godz. 15.30, by po niespełna trzech godzinach znaleźć się pod szkołą, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

            Wycieczka klasy V należała do jednych z najbardziej udanych, wspólnych wyjazdów uczniów. Była cenną lekcją historii. Mimo dużego zmęczenia, uczniowie długo będą ją wspominać.

            Wychowawca klasy V składa serdeczne podziękowania opiekunom zespołu: Iwonie Dudzie i Tomaszowi Raszce za ogromną pomoc w opiece nad uczniami.

                                                                                                                       Barbara Mikołajczyk


Sprawdzian szóstoklasisty

    5 kwietnia szóstoklasiści pisali swój pierwszy poważny sprawdzian, który podsumowuje ich wiedzę po szóstej klasie. Uczniowie zmagali się z zadaniami z języka polskiego i matematyki, w pierwszej części zaś z zadaniami z języka angielskiego w drugiej części. Wszystkim życzymy dobrych wyników!


Katarzyna Karatnik


Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

    1 kwietnia w przed dzień Światowego Dnia Wiedzy na temat Autymzu, także w naszej szkole godnie obchodziliśmy ten Dzień, z inicjatywy rodzica naszej uczennicy - Pani Moniki. Przybliżono nam trochę informacji na temat autyzmu poprzez wystawę, usłyszeliśmy kilka słów, od Pani Moniki poprzez radio węzeł, a uczniowie wraz z nauczycielami nosili niebieskie kokardki na znak solidarności ...

"Niech w ten jeden dzień w roku, będzie nam niebiesko, 
aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem"

„Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” – podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.
Fragment artykułu pochodzi ze strony: dziecisawazne.pl
Katarzyna Karatnik