Grupa teatralna „Kurtyna” z Wieszcząt znów na podium!

              Kolejny duży sukces grupy teatralnej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieszczętach za sprawą wizyty w Szkole Podstawowej nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku – Białej. Tu w dniu 28 kwietnia 2017 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Amatorskich Grup Kabaretowych „KabaRej”.

            „Kurtyna” przygotowała z tej okazji krótki występ w klimacie kabaretowym pt. „Sierotka Marysia i siedmiu krasnoludków”.

            Spektakl zdobył uznanie jury i widowni, tym samym przyznano mu II miejsce.

                                                                         Barbara Mikołajczyk, Katarzyna Karatnik  


Akademia z okazji rocznicy Uczwalenia Konstytucji 3 Maja

            Dnia 27 kwietnia klasa IV przygotowała krótki apel poświęcony bardzo ważnemu tematowi dla każdego polaka – Rocznicy Uchwaleniua Konstytucji 3 Maja. Całość ukazana była w bardzo prosty, zrozumiały  sposób więc w apelu uczestniczyli nie tylko uczniowie szkoły podstawowej, ale również przedszkolaki. W tym dniu wszyscy uczniowie ubrani byli na galowo, a swoją patriotyczność podkreślili kotylionami lub flagami w kolorach narodowych.


Joanna Olma


Nasi szóstoklasiści w Warszawie!


     W dniach 19 – 21 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy szóstej naszego Zespołu wraz z szóstoklasistami z ZSP w Grodźcu udali się na długo wyczekiwaną  trzydniową wycieczkę do stolicy.      

     W pierwszym dniu wyjazdu na uczestników czekały dwie ważne atrakcje: zwiedzanie Zamku Królewskiego – jednego z najpiękniejszych zabytków kraju, pomnika historii i kultury narodowej oraz pobyt na terenie upragnionego Stadionu Narodowego z 58 000 miejsc siedzących, szatniami i łazienkami dla sportowców.

     Drugi dzień obfitował w kolejne, liczne  niespodzianki. Rozpoczął się od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie zwiedzający mogli poznać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Popołudnie z kolei to spacer po Warszawie i podziwianie kolejnych, cennych obiektów i zabytków naszej stolicy. Były nimi: Kolumna króla Zygmunta III Wazy – najstarszy pomnik w Warszawie, Rynek Starego Miasta, Pomnik Warszawskiej Syrenki, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Powstania Warszawskiego, Sąd Najwyższy Rzeczypospolitej Polskiej, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Warszawski, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Sejm i Senat, pałac Belwederowski, Grób Nieznanego Żołnierza, Łazienki Królewskie.

     W ostatnim dniu wycieczki  - kolejne zaskoczenia: wyjazd na taras widokowy najwyższego budynku w Polsce, czyli XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie można uchwycić piękną panoramę stolicy oraz przejazd koleją podziemną - metrem.

     Mimo nieco chłodnej i wietrznej aury, wszyscy wycieczkowicze pełni wrażeń wrócili w godzinach wieczornych do domów. Zmęczenie dawało się trochę we znaki, ale to nic, bo przecież „Podróże kształcą”.

     Organizator wycieczki, wychowawca klasy składa serdeczne podziękowania rodzicom:  Iwonie Dudzie i Tomaszowi Raszce za ogromną pomoc w opiece nad zespołem klasowym.

                                                                                       Barbara Mikołajczyk


Apel

Dnia 12 kwietnia odbył się krótki apel na  którym zostały wręczone nagrody w konkursach plastycznym, recytatorskim i ortograficznym. Pani Dagmara Skowron wręczyła nagrody za I miejsce dla Aleksandy Sikory oraz Magdalenie Sztwiorok i Barbarze Suchodolskiej za wyróżnienie w konkursie „Mieszkam w Beskidach”. Nagrody w konkursie „Prawdziwym przyjacielem jest ten, dzięki któremu staję się lepszym” otrzymali również Żaneta Duda, Viktoria Glombitza oraz Ewelina Rybica.

Pani Barbara Mikołajczyk wręczyła nagrodę Viktorii Glombitza za zajęcie I miejsca w konkursie ortograficznym „O Pióro Wójta”.

Serdecznie gratulujemy!

Joanna Olma


Sukcesy artystyczne naszych uczniów

w XXIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mieszkam w Beskidach”

I miejsce w kategorii MAKIETA dla  Aleksandry Sikora Wyróżnienie dla Magdaleny Sztwiorok i Barbary Suchodolskiej

                               

Gratulacje dla Piotrka Gruszki i jego taty za wykonanie wspaniałej makiety, która niestety nie znalazła uznania w oczach Jury ale trzymamy kciuk, za kolejne prace Piotrka, któremu nie brakuje talentu, pomysłów i zapału twórczego

 

w II Gminnym Profilaktycznym Konkursie Plastycznym pod hasłem „Prawdziwym przyjacielem jest ten, dzięki któremu staję się lepszym” naszą szkołę reprezentowały prace Żanety Dudy, Viktorii Glombitza oraz Eweliny Rybicy  uczennicom udało się wejść do finałowej 10 prac zdobywając wyróżnienia a praca Żanety Dudy zajęła III miejsce.

       


                                                                                                                                        Dagmara Skowron


Dzień Autyzmu

Poczuć jak mój kolega/koleżanka autystyk … czyli jak zrozumieć świat w którym są zamknięte tą chorobą.                                                                                      

                                                                   

 Z okazji Światowego Dnia Autyzmu, który jest obchodzony 2 kwietnia na całym świecie zorganizowane została dla uczniów naszej szkoły warsztaty. Pomysł powstał z inicjatywy Fundacji Twarze, która edukuje i propaguje wiedzę na temat chorób czy dysfunkcji.

W przestrzeni sali gimnastycznej uczniowie mieli do pokonania labirynt korytarzy stworzonych specjalnie dla nich, nie był to jednak zwykła przestrzeń zawiłych ścieżek. uczniowie byli „atakowani” różnymi, nie koniecznie przyjemnymi dźwiękami, które dochodziły z różnych stron. nadmiar dźwięków, dopełniało ostre światło i przestrzeń labiryntu robiła się niezrozumiała, abstrakcyjna, męcząca. w ogromnych rękawicach, przedmioty codziennego użytku, z których korzystamy bez zastanowienia stawały się bezużyteczne, trudne do spełniania swoich codziennych funkcji. żyjąc w tym samym świecie okazało się że odbieramy go zupełnie inaczej i to udało się uzyskać, uczniowie wchodząc w świat autyzm na pewno stali się bardziej otwarci i wyrozumiali.

Dziękujemy pani Monice Naturskiej z Fundacji Twarze za zaangażowanie w przygotowanie tak cennej lekcji dla naszych uczniów. 

D. Skowron


Viktoria Glombitza – Mistrzynią Ortografii!

             W dniu 11 kwietnia 2017 roku na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jasienicy już po raz szesnasty odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „O Pióro Wójta Gminy Jasienica”. Wzięło w nim udział 23 uczniów z wszystkich szkół gminy Jasienica.

            Naszą placówkę reprezentowały szóstoklasistki: Viktoria Glombitza i Aleksandra Sikora. Pełen interpunkcyjnych pułapek tekst „Przez śnieżycę” okazał się łatwym dla naszych uczennic.

            Najlepiej poradziła sobie z nim Viktoria Glombitza, zdobywając I miejsce, uzyskując tytuł Mistrza Ortografii i zdobywając nagrodę główną w postaci Pióra Wójta Gminy Jasienica. Gratulacje!

                                                                                                                                       Barbara Mikołajczyk


Wielkanocne warsztaty florystyczne

Udekorujmy pięknie święta… a samodzielnie zrobione stroiki świąteczne cieszą i ozdobią czas świątecznych spotkań. Tradycją stały się coroczne warsztaty, na których uczniowie naszej szkoły  wspólnie z rodzicami tworzą wielkanocne ozdoby.

Zaproponowaliśmy tym razem kompozycję wiosennych kwiatów hiacyntów lub miniaturowych żonkili ułożonych w słoikach w towarzystwie ozdobnych kamyków i mchu, ozdobionych kolorowym wstążkami i jutowym sznurkiem. Każdy z uczestników stworzył piękny mini ogród, który z duma zabrał do domu.

W tym roku dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, która zakupiła potrzebne materiały udział w warsztatach był wielkanocnym prezentem dla naszych uczniów za co bardzo dziękujemy.

 

D.Skowron & B.Włoch 


EDI Panda  - konkurs z języka angielskiego

Dnia 5 kwietnia 12 uczniów z klas IV - VI wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym EDI z języka angielskiego. Konkurs trwał 45 minut, uczniowie musieli rozwiązać 30 pytań testowych sprawdzających ich wiedzę leksykalną, gramatyczną oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem.

                                                                      Joanna Olma


          „Stary Borkała w urzędzie gminnym” na 3. lokacie

  

         To tytuł scenki zaprezentowanej przez uczniów naszego zespołu w ramach

XI Regionalnego Konkursu Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego dla Szkół Podstawowych pod patronatem Wójta Gminy Jasienica, który odbył się w dniu

 4 kwietnia 2017 roku na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Grodźcu.

W rolę zasadniczej i niezwykle poważnej urzędniczki wcieliła się Dominika Kidoń z klasy V, zaś niesfornym , nieobytym i kłamliwym petentem okazał się Mikołaj Pilch – uczeń klasy VI.

         Krótki spektakl zdobył uznanie jury konkursu, które przyznało mu III miejsce  na podium. W ramach występów indywidualnych udział wzięła czwartoklasistka – Nikola Rak w monologu „Tak se rzóndzym z moją starością”.

         Tegoroczne rzóndzyni po naszemu, po cieszyńsku było dla nas bardzo udane – a jego owocem, oprócz satysfakcji uczestników, były cenne nagrody książkowe i dyplomy, nie licząc wspaniałego i pysznego poczęstunku gospodarzy spotkania.


         Opiekun uczniów składa serdeczne podziękowania Panu Franciszkowi Kidoniowi za dowóz uczniów na gwarowe zmagania.


                                                                                           Barbara Mikołajczyk