Tydzień pisania listów...
W ostatnim tygodniu listopada w naszej szkole ogłoszony został  "Tydzień pisania listów". Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pisali listy do osób chorych, przebywających w hospicjum. Listy zostały przekazane do Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego w Bielsku-Białej.

22 listopada 2012 r. -  grupa teatralna z klasy VI – FINALIŚCI

IV Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o Charakterze Profilaktycznym „PROFORMA”

 

            Wojewódzki etap konkursowych zmagań teatralnych  odbył się w Mysłowickim Ośrodku Kultury.  Dzieci i młodzież zaprezentowały bardzo wysoki poziom zarówno teatru, jak i profilaktyki. W pracach jury konkursu finałowego uczestniczyli funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Profilaktyka przez sztukę jest jedną z najlepszych form dotarcia do młodych ludzi. Celem przedsięwzięcia było właśnie kreowanie wizerunku ucznia wolnego od przemocy i uwrażliwianie dzieci na potrzeby drugiego człowieka.

Konkurs zorganizowany został  przez Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach w ramach realizacji rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

 

Nasi finaliści to: Natalia Knopek, Julia Szczerbowska, Weronika Górniak, Jakub Holisz, Klaudia Brudny, Piotr Walas, Wioletta Walas, Wiktoria Zamarska.

Całości patronowała opiekunka szkolnej grupy teatralnej  – Barbara Mikołajczyk. 


W teatralnym kręgu...

            „Przydrożna kapliczka. O tym, jak Szewc z Młynarzem Pana Jezusa gościli...” to sztuka powstała na bazie utworu Zofii Kossak – Szczuckiej „Oczekiwany Gość”.

            Społeczność , nie tylko uczniowska, naszego zespołu miała niecodzienną okazję spotkania z jej bohaterami w dniu 28 listopada 2012 roku. Spektakl bogaty w treści wychowawcze skłonił wszystkich odbiorców do zadumy nad życiem i jego wartościami, zwłaszcza że przed nami świąteczny, bożonarodzeniowy czas. 

           Był jednocześnie wspaniałą lekcją  o pokorze, miłosierdziu, dobroci i szlachetności – najcennniejszych postawach ludzkich godnych naśladowania. 

                        


Mały Omnibus

27 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach w Gminie Jasienica, uczniowie klas trzecich szkół podstawowych z terenu gminy, walczyli o tytuł  „Małego Omnibusa”. Na pomysł konkursu wpadła, kilka lat temu, obecna dyrektor placówki Ilona Walach, która współpracując ze specjalistkami edukacji wczesnoszkolnej Celiną Więcek, Ewą Myszogląd i Danutą Macurą przygotowała tegoroczną edycję konkursu.

Konkurs powstał z myślą o zdolnych trzecioklasistach, którzy po raz pierwszy w swej szkolnej karierze, mają okazję zmierzyć się z pisemnym testem z różnych dziedzin wiedzy. Test taki zawiera pytania i zagadnienia z zakresu języka ojczystego, matematyki i przyrody i, choć uczestnicy to dzieci, bardziej przypomina egzamin maturalny niż szkolną klasówkę.

Jubileuszowa, X edycja „Małego Omnibusa”, zgromadziła, w specjalnie przygotowanej sali gimnastycznej szkoły w Wieszczętach, 26 uczestników z prawie wszystkich jasienickich podstawówek. Test, który trwał ponad godzinę, napisali wszyscy uczniowie, a po sprawdzeniu zadań i podliczeniu punktów, przyszedł czas na podanie wyników.

W tym roku tytuł „Małego Omnibusa” zdobyła Julia Borowska, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  z Rudzicy (zdobyła 167 punktów).  Miejsca II i III należały do uczennic z Mazańcowic – Basi Wodniak (zdobyła 164 punkty) i Kingi Kruczek (158 punktów).

Zwycięzcy otrzymali książkowe nagrody, a wszyscy pamiątkowe dyplomy,  okazjonalne długopisy i zakładki do książek.


Zapraszamy na portale, które napisały o tym wydarzeniu:

Gazeta Regon

Regionalny Portal Informacyjny Beskidzka 24

Beskid News

Mazańcowice Net

Portal Kultury i Life'stylu

Radio Bielsko

Portal Śląska Cieszyńskiego          Próbny sprawdzian szóstoklasisty

27 listopada 2012 r. szóstoklasiści pisali próbny sprawdzian przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Życzymy samych dobrych wyników! 

                


"Jestem bezpieczny na drodze"

20 listopada br. uczniowie z klas I-III: Ewelina Rybica, Jakub Zalewski, Jakub Kubaczka i Wojciech Holisz wzięli udział w VII Powiatowym Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym "Jestem bezpieczny na drodze", zdobywając II miejsce - GRATULUJEMY!


„ Nasi lokalni, niezwyczajni…” Rudolf Gil

To już drugie spotkanie dla społeczności sołectw: Wieszczęta, Bielowicko, Roztropice, które miało miejsce 13.11.2012 r.
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym – poświęcone ciekawym, niezwykłym ludziom pochodzących właśnie z tych terenów.

Tym razem niezwykłą Osobą – była Postać Rodolfa Gila - patrioty, nauczyciela i artysty - malarza, który jako 32-letni mężczyzna zginął podczas przejścia z Ustronia do Brennej
w pobliżu szałasu na Równicy w 1944 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Wieszczętach. Prelekcję na temat Tej wyjątkowej Osoby wygłosił ksiądz Piotr Janik. Wcześniej jednak zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny przez klasę VI z okazji Święta Niepodległości, przygotowany przez Panią Barbarę Mikołajczyk  oraz zespół muzyczny wykonując pieśni patriotyczne pod kierunkiem pana Pawła Sowa.

Miło było gościć także siostrzenicę Rudolfa Gila - Panią Halinę Gwiżdż i siostrzeńca – Pana Jerzego Rudzkiego, którzy przyjmując nasze zaproszenie również zabrali głos na temat swojego wujka.

O kolejnych spotkaniach będziemy informować na bieżąco, które planujemy wznowić od  marca 2013 roku.

                                                                 

   Ilona  Walach – dyrektor ZSP w Wieszczętach


Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2012/2013


W dniu 8 listopada 2012 roku w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego z Elementami Historii. Przystąpiły do niego uczennice klasy V: Klaudia Guzdek, Ewelina Kidoń oraz szóstoklasistki: Wioletta Bratkowska, Weronika Górniak i Wiktoria Zamarska. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się KLAUDIA GUZDEK. Serdecznie gratulujemy!

Z kolei 9 listopada 2012 roku miał miejsce Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki z Elementami Przyrody. Wzięły w nim udział: Wioletta Bratkowska i Weronika Górniak. Obu dziewczynkom zabrakło kilku punktów do kolejnego etapu.


ZWYCIĘSTWO W REJONOWYM ETAPIE  IV WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU

NA MAŁĄ FORMĘ TEATRALNĄ O CHARAKTERZE PROFILAKTYCZNYM

 W BIELSKU – BIAŁEJ 

W dniu 23 października 2012 roku grupa teatralna z klasy VI wzięła udział w IV edycji konkursu dla szkół na realizację małej formy teatralnej o charakterze profilaktycznym pod nazwą „PROFORMA”. Konkurs ogłoszony został przez Wojewodę Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty.

Nasz zespół zaprezentował przedstawienie „Jest taki kwiat”, zdobywając maksymalną ilość punktów i tym samym
I lokatę. Przed nami etap wojewódzki.

SONY DSC

                                                                                    Skład grupy teatralnej: 

Wioletta Bratkowska, Klaudia Brudny, Weronika Górniak, Jakub Holisz, Natalia Knopek , Piotr Walas,  

Wioletta Walas, Wiktoria Zamarska.                                    

                                                                                                                                                                                                                                                                        Opiekun: Barbara Mikołajczyk

 


 Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia w klasie IV przyznany...


Podobnie jak w ubiegłym roku, w naszej szkole czwartoklasiści konkurowali o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia, rywalizacja była bardzo zacięta gdyż zadecydował jeden błąd o wyłonieniu zwycięzcy. Mistrzynią została Patrycja Pyka.
Po pietach deptali jej Weronika Kuś, Anna Suchodolska i Krystian Kukla.