Międzyszkolny Konkurs Trzecioklasistów

„Mały Omnibus” 2016

 

         25 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się XIV edycja Międzyszkolnego Konkursu „Mały Omnibus”. W tym roku w konkursie wzięła udział rekordowa liczba trzecioklasistów – 46, z wszystkich szkół naszej gminy. Gościliśmy również uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja z Bielsku-Białej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III: Adriana Glombitza, Maja Grzyb i Julia Tymon. Zaproszonych uczniów i ich opiekunów uroczyście powitała Dyrektor Zespołu – Ilona Walach życząc wszystkim wspaniałej zabawy intelektualnej. Uczestnicy rozwiązywali pisemny test, który w tym roku składał się z 2 części: polonistycznej i przyrodniczo-matematycznej.  Po umysłowych zmaganiach wyłoniono i nagrodzono trzy zaszczytne miejsca.

 

Na I miejscu  zdobywając tytuł „Małego Omnibusa” 2016 uplasowało się dwóch uczniów:

Maciej Kosiec  - ZSP Międzyrzecze

Oliwer Kuder - SP nr 2 w Bielsku-Białej

 

Na II miejscu 

Gabriela Budny - ZSP Iłownica

Wiktoria Faruga - ZSP Jasienica

 

Na III miejscu

      Patrycja Kliber  - ZSP Jasienica

      Kinga Łaszczak -  ZSP Jasienica

     Tomasz Kudzia – ZSP Mazańcowice

 

Zwycięzcom GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów.

Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie i pomoc w organizacji naszego konkursu.

 

Organizatorzy: 

Danuta Macura, Ewa Myszogląd, Celina Więcek, Beata Włoch

 

 


Dzień Życzliwości i Dzień Praw Dziecka


Dnia 22 listopada w naszej szkole Samorząd Uczniowski wraz z Panią Joanną Olma i panią Magdalena Biżek zorganizowali apel  poświęcony dwóm niezwykłym dniom. Pierwsza część nawiązywała do Dnia Praw Dziecka, z której uczniowie dowiedzieli się , że jako  dzieci i uczniowie oprócz obowiązków maja swoje prawa, z których mogą korzystać. Jako podsumowanie wszyscy obejrzeli  prezentację przedstawiającą najważniejsze prawa dzieci w pigułce. Z drugiej części uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest  pomaganie innym oraz życzliwa postawa. Hasłem podsumowującym ta część było „Dobro powraca”.

Joanna Olma


CERTYFIKAT

TEATR SZKOLNY – EDUKACJA KULTURALNA MŁODEGO CZŁOWIEKA” DLA ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO  W WIESZCZĘTACH


            Pod takim hasłem Studium Prawa Europejskiego w Warszawie  ogłosiło Ogólnopolski Konkurs dla szkół, który przeprowadzony został w okresie od 1 marca do 3 listopada 2016 roku. Jego celem było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży różnorodnych form teatralnych oraz rozwijanie zdolności artystycznych uczniów.

            Warunkiem przystąpienia do konkursu i realizacji ośmiu zadań był udział opiekuna szkolnego koła teatralnego w kursie e- learningowym  pod hasłem „Opiekun szkolnego koła teatralnego” w okresie od 1 marca do 1 czerwca 2016 roku. Kurs został pomyślnie ukończony przez jedną z opiekunek grupy teatralnej „Kurtyna” - Barbarę Mikołajczyk. 

Pozostałe zrealizowane w placówce zadania przewidziane regulaminem konkursu  to:

1. Przeprowadzenie przez znawcę tematu krótkiej prelekcji na temat pozytywnych oddziaływań sztuki na rozwój osobowości młodego człowieka – warsztaty teatralne z aktorem Teatru Polskiego w Bielsku – Białej – Jerzym Dziedzicem- 18 marca 2016 roku

2. Zorganizowanie konkursu wiedzy o teatrze - Konkurs Wiedzy o Teatrze pod hasłem „Świat jest teatrem”- 28 października 2016 roku

3. Zorganizowanie konkursu wiedzy o wybranym aktorze - Spotkanie z twórczością filmową i teatralną Małgorzaty Kożuchowskiej - 25 maja 2016 roku

4. Przygotowanie przedstawienia teatralnego na podstawie książki, bajki, opowiadania -  Popołudnie z twórczością Jana Brzechwy  pod hasłem „Z Brzechwą jest wesoło!”– 14 marca 2016 roku

5. Przygotowanie plakatu promującego szkolne przedstawienie teatralne -  przygotowanie plakatu promującego zwycięski w powiecie spektakl „W sieci” - 10 września 2016 roku

6. Przygotowanie recenzji wybranej sztuki teatralnej – recenzja „Księgi dżungli” -  spektaklu zaproponowanego przez aktorów Teatru Lalek „Banialuka” im. Jerzego Zitzmana opartego na motywach powieści Rudyarda Kiplinga - 11 kwietnia 2016 roku.

7. Zorganizowanie ogólnoszkolnego dnia talentów -  prezentacja rozrywkowych, bajecznych, tanecznych, muzycznych i teatralnych występów poszczególnych klas w ramach Pikniku rodzinno – kocykowego  - 11 czerwca 2016 roku

8. Zorganizowanie konkursu recytatorskiego o dowolnej tematyce -  XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski  dla Uczniów Szkół Podstawowych z Gminy Jasienica pod hasłem „W Świecie  poezji i prozy księdza Jana Twardowskiego”  na terenie ZSP w Wieszczętach - 21 kwietnia 2016 roku

            Przystąpienie do Ogólnopolskiego Konkursu pod nazwą „Teatr szkolny- edukacja kulturalna młodego człowieka” było dla  uczestników i opiekunów szkolnego koła teatralnego  ogromną przyjemnością. Zaproponowane  zadania konkursowe były bowiem w większości od lat realizowane  w  placówce.

            Uważamy, iż niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest jego twórcza aktywność pozwalająca rozwijać sfery osobowości człowieka,dająca możliwość wyrażania swych myśli, przeżyć, pozwalająca odreagować napięcia i lęki, ale i opanowywać nowe umiejętności i wiedzę. Dążymy i będziemy dążyć do tego, by uczniowie naszej placówki byli kreatywni i twórczy.

            Zaprezentowane przez nas spotkania, konkursy czy spektakle cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród ich uczestników i całej społeczności szkolnej. Recytatorski i aktorski wysiłek młodzieży, ich twórcze i oryginalne pomysły zaowocowały więc osiągnięciami na szczeblu gminnym i powiatowym. A takie sukcesy, mniejsze czy większe, dodają dodatkowej energii i napędzają uczniów, by iść dalej i pracować jeszcze efektywniejs.

            W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 będziemy kontynuować i realizować kolejne przedsięwzięcia teatralne i dzielić się z nimi na szczeblu gminy, powiatu i województwa.

                                                                                                                       Barbara Mikołajczyk i Katarzyna Karatnik

 

            W ramach działańPomaganie daje radość”

szkoła organizuje akcję

 „Pełna miska dla schroniska”


ZBIERAMY !

·          suchą i mokrą  karmę dla kotów

·          żwirek dla kotów

·          koce i ręczniki

·          specjalistyczną karmę dietetyczną dla psów, np. po sterylizacji lub kastracji

·          obroże i smycze

·         kaszę , ryż

Za zebrane dary z góry serdecznie dziękujemy.

Zebrane rzeczy zostaną przekazane dla schroniska „ Reksio” w Bielsku- Białej

 

Ponadto organizujemy

Konkurs plastyczny !!!

Zaprojektuj budę dla psa z odpadów wtórnych, np.  pudełko po mleku.

Technika dowolna

Na prace czekamy do

12 grudnia 2016r. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.

Danuta Macura


"Mistrz tabliczki mnożenia" wybrany

    14 listopada na kole matematycznym odbył sie szkolny konkurs o tytuł "Mistrza tabliczki mnożenia" w dwóch kategoriach. Mistrzem w klasie IV została Nikola Rak, natomiast najlepszy z tabliczki mnożenia w klasach V-VI okazał się Kacper Szymala z kl. VI. Szóstoklasista okazał się "prawdziwym Mistrzem" bo nie popełnił żadnego błędu.

Serdecznie gratuluję!

Katarzyna Karatnik


Głos nastolatka


Zajęcia techniczne w klasie III

            Klasa 3 w tym tygodniu przeniosła się kilkaset lat wstecz i poznawała  jak wyglądało życie za czasów 

panowania króla  Kazimierza Wielkiego.

            17.11.2016 na zajęciach technicznych wspólnie wykonali makietę zamku z murami obronnymi,

 bramą wjazdową i zabudowaniami mieszkalnymi. Wszyscy prężnie pracowali w małych grupach, tworząc

 jedno wspólne piękne dzieło, które można podziwiać w holu naszej szkoły.

 

                                                                                                          Sikora Joanna 


Lekcja żywej histori

15 listopada  Agencja Widowisk „Arkona” z Torunia przeprowadziła dla naszych uczniów żywą lekcję historii pt. ”Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego".

Grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce na terenie naszego kraju za pierwszych Piastów. Odbył się chrzest Mieszka, zaprezentowano wielkie bitwy, pokazano walki średniowiecznych rycerzy. We wszystkim brali czynny udział uczniowie. Mogli obejrzeć broń wojów, włożyć na siebie ich odzienie ochronne. Kolejne części prezentacji kończyły się quizami ze zdobytej wiedzy. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe bite na miejscu monety.

Joanna Olma


" Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu"
 
To hasło towarzyszy nam corocznie podczas organizacji paczki dla dzieci z Rumunii, Bułgarii, czy Ukrainy. Nasza placówka poraz kolejny wzięła udział w 16 edycji Ogólnopolskiej Akcji charytatywnej w Polsce
"Prezent pod choinkę".  Idea wysyłania paczek świątecznych jest znana na całym świecie. Jest to symbol nadziei i radości , że są ludzie , którzy interesują się , czy przejmują losem innych , a swoją troskę wyrażają w prosty sposób, np. wysyłając świąteczną paczkę. 
Cieszymy się, że wśród naszej społeczności szkolno-przedszkolnej jest tak dużo wrażliwych i dobrych ludzi, którzy  chętnie i z zaangażowaniem  odpowiadają  na nasz apel dotyczący wykonania wspólnej paczki klasowej.
Dziękujemy Wszystkim Rodzicom i Uczniom za dostarczone dary i zaangażowanie w akcję.

                                                                                                                Dyrektor i Nauczyciele ZSP w Wieszczętach

Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

       10 listopada 2016 r. społeczność naszej szkoły spotakła się na akademii aby uczcić Święto Odzyskania 

Niepodległości. Program przygotowany przez klasę V  pod kierunkiem wychowawczyni Katarzyny 

 Karatnik wzruszył i jednoczył we wspólnym przeżywaniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Całość dopełnił śpiew chórku prowadzonego przez panią Beatę Rybarską, o scenografię zadbała pani Dagmara Skowron a nagłośnienie pan Daniel Gala. 

Katarzyna Karatnik

Katarzyna Karatnik
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się podczas lekcji. To najlepszy start w nowy dzień!

W okresie od 18 września do 8 listopada uczniowie klasy II a i klasy II b z ZSP w Wieszczętach wzięli udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie Daje Moc”, którego głównymi celami było: zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia

Każdy klasowy zespół śniadaniowy realizował 6 misji śniadaniowych.  W ramach poszczególnych misji dzieci miały okazję utrwalić każdą spośród 12 zasad zdrowego odżywiania. Edukacyjne śniadania prowadzone były w towarzystwie i pod przewodnictwem fantastycznych bohaterów: Agentki Toli. Agenta Maksa oraz krnąbrnego Wszystkojada. Zajęcia oparte były głównie o:

 1. działania praktyczne obrazujące 12 zasad zdrowego odżywiania, dzięki którym dzieci dowiedziały się jak poszczególne składniki znajdujące się w pokarmach wpływają na funkcjonowanie ich organizmu,

2. dyskusje w których dzieci aktywnie uczestniczyły,

3. zajęcia plastyczno- techniczne, które utrwalały zdobytą wiedzę,

4. akcje społeczne mające na celu rozpropagowanie wśród dzieci naszej

               placówki zasad właściwego odżywiania.

Aby zrealizować całość programu niezwykle istotna okazała się  współpraca pomiędzy placówką – dziećmi i rodzicami. Rodzice włączyli się do wspólnej zabawy poprzez: realizację poszczególnych misji domowych oraz przygotowanie, wspólnie z dziećmi i wychowawczyniami, śniadaniowej akcji dla całego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Wieszczętach w dniu 8 listopada 2016 r. – Bardzo Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!!!!!!


FINAŁ AKCJI „ŚNIADANIE DAJE MOC”

Dnia 8 listopada 2016r. uczniowie klas: 2a i 2b wspólnie z rodzicami i wychowawczyniami byli gospodarzami „zdrowego śniadania, które daje moc”. Śniadanie to było finałem

i podsumowaniem wieloetapowej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Na wspólny posiłek zostali zaproszeni wszyscy uczniowie naszej placówki, dzieci przedszkolne, rodzice oraz nauczyciel. Stół był niezwykle kolorowy, a wszystkie produkty bogate w wartości odżywcze – zresztą zobaczcie sami!!!

Beata Włoch