„Młodzież zapobiega pożarom”

            W ostatnim dniu lutego w sali Gminnego Ośrodka Kultury „Drzewiarz” w Jasienicy odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą placówkę reprezentowała drużyna szóstoklasistów: Kinga Bartosz, Klaudia Kidoń, Kacper Król i Michał Martynek. Do konkursu przygotowała uczestników Barbara Mikołajczyk. Serdeczne podziękowania dla rodziców: Beaty Martynek i Franciszka Kidonia za pomoc w dowiezieniu dzieci na turniej.

                                                                                                                           Barbara Mikołajczyk

 

 Artystyczny sukces uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w  Wieszczętach w XXIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mieszkam w Beskidach” edycja 2015/2016  organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej.


Spośród kilku tysięcy prac jury przyznało Małe Grand Prix Aleksandrze Sikorze – uczennicy klasy V, której praca inspirowana była postaciami hetmanów  zbójnictwa beskidzkiego, przedstawionymi na drewnianych klockach do samodzielnego ułożenia.


I miejsce w kategorii FORMY PRZESTRZENNE zajęła praca Julii Mucek - uczennica klasy V. Julia sięgnęła do stolarskiej pracowni swojego dziadka i ojca,  gdzie  znalazła drewniane bączki do kręcenia i dzięki swojej wyobraźni zobaczyła w nich roztańczone postacie góralek.                 

I miejsce w kategorii WYKLEJANKA zajęła Nikola Nowotarska - uczennica klasy VI , która w poprzednim roku była laureatką Nagrody Dyrektora XXII edycji konkursu "Mieszkam w Beskidach". Jej interpretacja hasła „Mieszkam w Beskidach” tym razem była bliska kulturze Śląska Cieszyńskiego i przedstawiała dziewczę w modrzyńcowej spódnicy.

II miejsce w kategorii MAKIETA zajął Michał Faruga - uczeń klasy IV. Praca Michała inspirowana była górskimi szlakami  rowerowymi, czyli tym, co młodemu chłopakowi jest najbliższe.

Praca Laury Górniak, z klasy VI, została wyróżniona w kategorii Kogel-Mogel a Michała Pilcha, z klasy V, w kategorii Rysunek.

Prace na konkurs zostały przygotowane pod okiem nauczyciela plastyki Dagmary Skowron.

Gratulujemy młodym twórcom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

 

Dagmara SkowronTEATR SZKOLNY – EDUKACJA KULTURALNA MŁODEGO CZŁOWIEKA


            Pod takim hasłem Studium Prawa Europejskiego w Warszawie  ogłosiło Ogólnopolski Konkurs dla szkół, który przeprowadzony zostanie w okresie od 1 marca do 3 listopada 2016 roku.

            Jego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży różnorodnych form teatralnych oraz rozwijanie zdolności artystycznych uczniów. Nasza placówka przystąpiła do niego, przyjmując na siebie dziewięć zadań:

1. Przeprowadzenie przez znawcę tematu krótkiej prelekcji na temat pozytywnych oddziaływań sztuki na rozwój osobowości młodego człowieka.

2. Zorganizowanie konkursu wiedzy o teatrze.

3. Zorganizowanie konkursu wiedzy o wybranym aktorze.

4. Przygotowanie przedstawienia teatralnego na podstawie książki, bajki, opowiadania…

5. Przygotowanie plakatu promującego szkolne przedstawienie teatralne.

6. Przygotowanie recenzji wybranej sztuki teatralnej.

7. Zorganizowanie ogólnoszkolnego dnia talentów.

8. Zorganizowanie konkursu recytatorskiego o dowolnej tematyce.

9. Udział w kursie „Opiekun szkolnego koła teatralnego” przeprowadzonym w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

            Nad całością projektu czuwa – Barbara Mikołajczyk, a wieńczy go otrzymanie tytułu  i dyplomu „Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka”.

 

                                                                                                                           Barbara Mikołajczyk


Artystyczne zimowisko

Tradycją naszej szkoły stały się artystyczne warsztaty z uczniami w dniach wolnych od nauki - były już majowy plener, warsztaty z designem, zajęcia artystyczne na Zamku Sztuki w Cieszynie  czy wakacyjne malowanie mebli dlatego nie mogło zabraknąć artystycznych potyczek dla uczniów w ferie zimowe 2016.

            15 lutego spotkali się uczniowie klasy III, w prawie pełnym składzie podzielonym na 2 teamy dziewczyn i chłopców „zmagali się” z tematem zaprojektowania i wykonania pojazdu. Nie bo łatwo J ale teamy dzielnie walczyły i kreatywność sięgnęła zenitu. Świadomość naszych dizajnerów zaskoczyła mnie ogromnie, umiejętność pracy zespołowej i efekt końcowy budzi mój wielki podziw dla kreatywności naszych uczniów.

            16 lutego uczniowie klasy II stanęli przed tematem zdrowego trybu życia.  Była prezentacja, dyskusja i filmy, wszystko to alby móc stworzyć plakat „Wybieram zdrowie” na konkurs organizowany przez  Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego wspólnie z UM w Czechowicach-Dziedzicach i Szpitalem Pediatrycznym oraz zaprojektować własną grę planszową „Tropiciele witamin”.

 

Trzymamy kciuki za prace naszych uczniów.

Dagmara Skowron – nauczyciel plastyki Ferie na sportowo

Tradycyjnie w okresie ferii zimowych Zespół Szkolno-Przedszkolny w  Wieszczętach zorganizował cykl zajęć  sportowo-rekreacyjnych dla dzieci . W okresie od 15 do 19 luty  przygotowaliśmy urozmaicony program zajęć, by uczniowie w sposób  aktywny spędzili wolny czas od nauki. Dzieci zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i potrzebami uczestniczyły w różnorodnych zajęciach sportowych.


W sali gimnastycznej, pod nadzorem pana Daniela Gala odbywały się zajęcia sportowo- rekreacyjne, podczas których przeprowadzano konkursy sprawnościowe, gry i zabawy oraz turnieje drużynowe. W poniedziałek, czwartek i piątek przez cztery godzinny
dziennie dzieci  miały możliwość rywalizować w zawodach: piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki ręcznej, unihokeja i dwóch ogni.


Natomiast we wtorek i środę pod kierownictwem pani Magdaleny Biżek, uczniowie wyjechali na lodowisko do Cieszyna. Mogli oni doskonalić tam umiejętność jazdy na łyżwach, rozwijać indywidualne zainteresowania oraz pogłębić i utrwalić znajomość podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa na lodzie.


Łącznie w zajęciach sportowych wzięło udział prawie 50 uczniów Naszej szkoły.

Daniel Gala


                Turniej minipiłki siatkowej

W piątek 12.02.2016  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach gminnych - minipiłce siatkowej. Chłopcy odnieśli 3 porażki i 1 zwycięstwo co pozwoliło im ukończyć rywalizację na 4 miejscu.
Natomiast dziewczyny okazały się bezkonkurencyjne wygrywając wszystkie 4 mecze!
Dzięki temu zajęły pierwsze miejsce i uzyskały awans do półfinału powiatu.


Dziewczęta wystapiły w nastepującym składzie:  Julita Stokłosa, Kinga Bartosz, Laura Górniak, Klaudia Kidoń,  Nikola Nowatorska(klasa VI), Żaneta Duda, Paulina Holeksa, Oliwia Kidoń, Ewelina Olearczyk (klasa V), Weronika Holisz (klasa IV)


Skład drużyny chłopców:  Wociech Holisz, Jakub Kubaczka, Jakub Gardas (klasa VI), Kacper Szymala, Piotr Nowak, Filip Kania, Mikołaj Pilch (klasa V), Tomasz Stokłosa (klasa IV).

Daniel Gala

                  


       
        "Lepszy Internet zależy od Ciebie" pod takim hasłem obchodziliśmy 9 lutego  Dzień Bezpiecznego Internetu.  Z tej okazji mieliśmy możliwość obejrzeć spektakl koła teatralnego "W sieci", który w doskonały sposób podkreśla problem zagożeń z jakimi boryka się dzisiejsza młodzież.


        W kolejnej części przyswajaliśmy sobie zasady bezpieczeństwa w sieci. Każda zasada była zobrazowana filmem oraz rebusami, które stworzyli uczniowie naszego zespołu.

         Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W Polsce od 2005 roku DBI organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. 
        Cała akcja jest Inicjatywą lokalną, która została zgłoszona do konkursu. Organizatorzy podkreślają rosnące zaangażowanie polskich szkół i placówek edukacyjnych w obchody tego dnia, co przekłada się bezpośrednio na wzrost świadomości tego, jak istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa obecnie internet."

 

        Bardzo serdeczne podziękowania składam uczniom koła teatralnego (Kindze Bartosz, Nikoli Nowotarskiej, Klaudii Kidoń, Ewelinie Olearczyk, Jakubowi Gardas, Maksymialianowi Mazurowi), za pracę przy spektaklu.


Rodziców zachęcamy do zapoznania się z kampanią społeczną Mama, Tata, Tablet

Tegoroczne obchody BDI odbywały się pod patronatem Ministra Cyfryzacji oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej informacji na temat Ogólnopolskiej akcji DBI tutaj

Organizator DBI
Katarzyna Karatnik

Akademia Młodych Naukowców

9 lutego br uczniowie klas I-II wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Tajemnice światła” prowadzonych przez animatorkę firmy „PRESTIGE” Nowoczesne Metody Nauczania. Firma ta współpracuje m. in. z Centrum Nauki Kopernik. Akademia Młodych Naukowców to rodzaj uniwersytetu dziecięcego. Nasi mali „studenci” poprzez zabawę doświadczali i eksperymentowali z różnymi pomocami edukacyjnymi, które pozwoliły im poznać sekrety światła. Uczniowie dowiedzieli się czy biały i czarny to kolory, obserwowali barwy tęczy i wirującą tarczę kolorów. Przez specjalne okulary doświadczyli jak widzą owady, np. muchy oraz obserwowali siebie w dziwnym i krzywym zwierciadle. Patrząc przez peryskop zobaczyli jak widać świat z łodzi podwodnej. Dzięki warsztatom uczniowie mogli odkryć wiele tajemnic otaczającego nas świata.  

Celina Więcek


Szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego

„Słońce, słońce i życie” - 8 lutego 2016 roku


         Powiatowy Konkurs Recytatorski „Słońce, słońce i życie” organizowany przez Starostwo Powiatowe w Bielsku – Białej dla placówek z powiatu bielskiego  w naszym zespole został poprzedzony eliminacjami szkolnymi. Celem konkursowych zmagań jest rozwój   popularyzacji piękna i kultury języka polskiego , dostarczenie nauczycielom i młodzieży nowych doświadczeń i wrażeń artystycznych, a w przypadku etapu szkolnego – wyłonienie dwóch uczestników będących reprezentantami naszego zespołu w etapie powiatowym.

         W szkolnym konkursie udział wzięło sześcioro recytatorów – członków szkolnego koła teatralnego „Kurtyna”. Ich występy oceniało jury w składzie: Ilona Walach – Dyrektor Zespołu, Barbara Mikołajczyk – nauczyciel – polonista, opiekun grupy teatralnej oraz Jadwiga Jagła – nauczyciel przyrody, religii, od lat przygotowujący uczniów do wielu konkursów recytatorskich  o tematyce religijnej czy biblijnej na różnych szczeblach.


         Naszą placówkę na terenie zespołu reprezentowali:

- Amelia Czakon

- Klaudia Kidoń

- Maksymilian Mazur

- Nikola Nowotarska

- Ewelina Olearczyk

- Aleksandra Sikora

         Jury po burzliwych obradach, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację tekstu,kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny  wyłoniło najlepszych. Stąd 11 marca 2016 roku w Pałacu w Kozach naszą szkołę reprezentować będą w Powiatowym Konkursie Recytatorskim: Amelia Czakon i Aleksandra Sikora.

         Poziom konkursu był bardzo wyrównany, wszystkie prezentacje były bardzo oryginalne i przemyślane, jednak wymogi regulaminowe pozwoliły na wyłonienie tylko dwóch zwycięzców. Za przygotowanie występów , dodatkowy wysiłek i wniesiony w poziom konkursu wkład serdeczne podziękowania i gratulacje dla wszystkich uczestników składa opiekun grupy teatralnej

                                                                                                                                                             Barbara Mikołajczyk

„GÓRA GROSZA”

 W dniach od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku nasza Szkoła przystąpiło do XVI edycji ogólnopolskiej akcji charytatywnej ,,GÓRA GROSZA", organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.

 Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka.

Udało nam się zebrać i przesłać do organizatorów ok.4 kg miedziaków czyli monet o nominałach 1,2,5 groszy. 

Wszystkim, którzy wsparli akcję - dziękujemy!

Jadwiga Jagła


Etap rejonowy Międzynarodowego Ekumenicznego
 Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”

W dniu 8 lutego odbył się w naszej Szkole etap rejonowy Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Wzięło w nim udział 11 uczniów ze Szkół w Iłownicy, Rudzicy i naszej . Nasi Uczniowie biorący udział w tym etapie to: Martyna i Ania Gruszka z klasy III, Ola Sikora i Kacper Szymala z klasy V oraz Adam Jędrzejek z klasy VI.

Do finału Konkursu zakwalifikowały się Ania i Martyna Gruszka.

Gratulujemy finalistkom i życzymy sukcesów w ostatnim etapie!

Jadwiga Jagła