Piknik rodzinny w Wieszczętach

 

30 maja 2015 roku w piękny, sobotni dzień na terenie ZSP w Wieszczętach odbył się piknik rodzinny, którego inicjatorem była Rada Rodziców.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonały: Ilona Walach – Dyrektor Zespołu i Monika Naturska – Przewodnicząca Rady Rodziców. Całość poprowadził Jan Chmiel – aktor Teatru Grodzkiego.

Piknik rodzinny obfitował w liczne, różnorodne i ciekawe atrakcje. Były nimi:

- projekcja filmu dla rodziców i o rodzicach uczniów szkoły  i przedszkola

- turniej piłki nożnej chłopców w ramach rywalizacji sołectw pod okiem absolwenta szkoły – Piotra Walasa

- dogoterapia

-  pokaz pierwszej pomocy  przedmedycznej zaprezentowanej przez Joannitów

- pokaz strażaków z OSP w Wieszczętach połączony ze zwiedzaniem wozu strażackiego

- Nordic Walking z Mistrzem Polski – Bartłomiejem Skowron

- pokaz kosmetyków Mary Key

- turniej piłki siatkowej w ramach rywalizacji sołectw: dzieci contra rodzice

- zajęcia z przedstawicielami „Nadleśnictwa Ustroń i Bielsko – Biała”

- zajęcia z aktorami bielskimi

- malowanie twarzy przez absolwentki szkoły: Wiolettę i Beatę Walas oraz Judytę Pietrzyk

 

Dużym powodzeniem cieszyła się rodzinna zabawa w szkołę z udziałem całych rodzin, czyli lekcje języka polskiego, angielskiego oraz „karaoke” pod hasłem „Śpiewać każdy może”.

Podczas trwania imprezy czynne były stoiska:

- z książkami i maskotkami

- z pysznym poczęstunkiem, do którego zachęcały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielowicku

- ciastami, słodyczami i napojami

Piknik rodzinny zakończyła Dyrektor Zespołu wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców, wręczając podziękowania dla rodziców i sponsorów oraz dyplomy dla najbardziej aktywnej, kreatywnej i uśmiechniętej rodziny.

Sprzyjająca pogoda, liczne atrakcje, miła atmosfera sprawiły, że wszyscy uczestnicy pikniku świetnie się bawili. Impreza udała się dzięki pomocy ludzi życzliwych i ludzi dobrej woli.

 Dyrektor ZSP w Wieszczętach wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i zorganizowania pikniku rodzinnego.

Wielkie podziękowania dla instytucji i osób, które wzbogaciły i uatrakcyjniły sobotnie spotkanie:

- Jana Chmiela – za prowadzenie pikniku

- Stowarzyszenia „Joannici” Oddział Śląsk – za pokaz I pomocy

- OSP Wieszczęta – za pokaz i ochronę na pikniku

- Nadleśnictwa Bielsko – Biała i Ustroń – za przygotowanie stoisk edukacyjnych

- Dyrektora GOK w Jasienicy – za udostępnienie ław i krzeseł

- Bartłomieja Skowron – za prowadzenie zajęć z Nordic Walking

- Iwony Kutnik – za przygotowanie stoiska z kosmetykami

- KGW w Bielowicku – za przygotowanie stoisk z potrawami

- Jolanty Pastok-Proszyk - za zajęcia z dogoterapii


Specjalne podziękowania Dyrektora Zespołu dla:

-  Przewodniczącej Rady Rodziców

- rodziców: Justyny i Jacka Szczypków, Darii i Przemysława Pilch, Ludwika Żbel, Iwony Zamarskiej, Patrycji Nowotarskiej

- wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły

za ogromne zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie i organizację imprezy

 

                                                                   Barbara Mikołajczyk


Wycieczka klasy I do Cieszyna

26 maja klasa I pojechała na wycieczkę do Cieszyna. Mimo ulewnego deszczu wycieczka była bardzo udana. Pełne przygotowanie – peleryny, kalosze i parasole nie popsuły nam humoru. Pierwszą atrakcją był wyjazd windą z parkingu w Cieszynie na tereny zamkowe. Potem przeszliśmy pod rotundę i Wieżę Piastowską. Następnie dotarliśmy na granicę państwa. W lekkim deszczu spacerowaliśmy wąską uliczką cieszyńskiej wenecji gdzie dotarliśmy do Studni Trzech Braci. Zobaczyliśmy piękny, cieszyński rynek. Na zakończenie wędrówki po Cieszynie zjedliśmy pyszną pizzę w Pizzerii „Wenecja”. Pełni wrażeń, wcale nie przemoknięci, z pamiątkami wróciliśmy do domu.

Celina Więcek


Zielona Szkoła w Darłówku

W dniach od 15 do 27 maja uczniowie kl. III przebywali na Zielonej Szkole w Darłówku. Dla niektórych osób było to pierwsze spotkanie z polskim morzem. Pogoda i humory dopisały. Każdy dzień przynosił nowe atrakcje. Braliśmy udział w inhalacjach, na których można było krzyczeć do woli. (oczywiście dla zdrowia).Był rejs statkiem po Bałtyku, piesza wycieczka do Darłowa i powrót tramwajem wodnym. Najbardziej podobała nam się wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego i na Ruchome Wydmy. Podziwialiśmy piękne widoki z latarni morskiej , odwiedziliśmy „Leonardię” , w której można było poznać wynalazki Leonarda Da Vinci. Do Leonardi zawiózł nas pociąg na kołach. Nic jednak nie zastąpi długich spacerów po plaży, zabaw w piasku i rozgrywek sportowych na plaży. Oczywiście były również zajęcia lekcyjne na zmianę z gimnastyką korekcyjną, kortami tenisowymi i ścianą wspinaczkową. Podczas pobytu mogliśmy popisać się swoimi umiejętnościami pływackimi, ponieważ byliśmy w Parku Wodnym „Jan” i pływaliśmy na basenie przy ośrodku „ Piramida”. Do domu wróciliśmy pełni nowych doświadczeń i z walizkami wypełnionymi piaskiem znad morza , który nie wiadomo skąd się tam wziął. Szkoda , że czas tak szybko ucieka.

 Ewa Myszogląd


Akcja „Ludzie Gór dla Nepalu”

      W dniach  20-25.05.2015 r . nasza szkoła wzięła udział w zbiórce darów dla ludzi poszkodowanych w kwietniowym trzęsieniu ziemi w Nepalu. Paczka z zebranymi przedmiotami zostanie przetransportowana przez Fundację Narodowe Centrum Górskie do Katmandu. Dzięki wybitnym himalaistom, którzy patronują tej akcji oraz naszym dzieciom będziemy mogli pomóc Nepalczykom.

     W odpowiedzi na naszą akcję, w której wzięła udział  zarówno szkoła jak i przedszkole otrzymaliśmy 25 maja podziękowanie od organizatorów zbiórki darów.  

 

               

 Danuta Kuś


Warsztaty teatralne w Teatrze Polskim

Dnia 11 maja 2015 roku przedstawiciele Koła Teatralnego z klas IV i V odwiedzili Teatr Polski w Bielsku – Białej w ramach podsumowania I Powiatowego Konkursu Multimedialnego.  Uczniowie odwiedzili perukarnię, gdzie dowiedzieli się jak powstają peruki, jak robi się wąsy oraz maski. Na chwile mogli sami stać się kimś innym przymierzając różne peruki i wąsy.  Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca aktora zza kulis. Zobaczyli jak wygląda praca akustyka, elektryka, aktorów oraz innych osób odpowiedzialnych za sukces spektaklu. Po teatrze uczniowie zostali oprowadzeni przez aktorów panią Marię Suprun oraz pana Tomasza Lorka.

Joanna OlmaWycieczka do Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich

Dnia 7 maja 2015 roku klasy młodsze wraz z wychowawcami odwiedzily Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich w ramach akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkil”, która miała na celu uczczenie 72. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Dzięki pani przewodnik, która w ciekawy sposób przedstawiła historię rodu Kossaków mogliśmy sie dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Najbardziej zaciekawił nas „Order Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata” , który otrzymała Zofia kossak za pomoc żydom podczas II Wojny Światowej. Bardzo podobał nam się Kacperek – skrzat. Bohater książki Zofii Kossak, którego przedstawiła nam jej wnuczka.

Wycieczka była podsumowaniem całej akcji „Żonkil”.

W tym samym dniu uczniowie klas IV – VI wraz z opiekunami odwiedzili cmentarz żydowski przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku- Białej. Kirkut jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku – Białej. Oprócz cmentarza uczniowie odwiedzili dom przedpogrzebowy zbudowany w 1885 roku. Najcenniejszym elementem flory cmentarza jest bluszcz pospolity.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej. Posiada ona we własnej siedzibie dom modlitwy, bibliotekę oraz archiwum.

Przewodnikiem wycieczki była przewodnicząca Gminy  Wyznaniowej Żydowskiej – Dorota Wiewióra.

Ewa Myszogląd

Barbara Mikołajczyk

Joanna Olma


Kangur 2015

19 marca 2015 roku uczniowie naszej szkoły zmagali się z zadaniami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur 2015. Uczeń klasy IV - Kacper Szymala zdobył aż 107 punktów - jego wynik został określony jako bardzo doby. Natomiast Maksymilian Mazur - uczeń klasy IV oraz Julita Stokłosa - uczennica klasy V otrzymali wyróżnienie.

                                                                                                                                                                                                 Gratulujemy!