Piknik rodzinny

31 maja 2014 r. odbył się Piknik Rodzinny dla dzieci i rodziców naszego zespołu. Dzieci przedszkolne wraz z Paniami zaprowadziły Nas w krainę krasnoludków, w poezję J. Tuwima - grając Hilarego , czy w " Kabaret Panów" oraz w świat Śląska Cieszyńskiego. Klasy I-VI zaprezentowały swoim rodzicom przygotowane wcześniej pod okiem nauczycieli , wychowawców ciekawe programy artystyczne - w których przeważały śpiew, ruch, muzyka.
Interesujący okazał się spektakl pt." Złapani w sieci" , którego autorami było  koło teatralne. 
Dodatkową atrakcję stanowiły  konkurencje zorganizowane z myślą o wspólnej zabawie dla dzieci i rodziców. Dużym powodzeniem cieszyły się także inspiracje w malowaniu twarzy , czy wspólny areobik dla mamy i dziecka. Program zapowiadał i   poprowadził - Pan P. Sowa , a przygrywał dla dzieci zamówiony przez Radę Rodziców zespół.
Całość dopełniły stoiska , które zachęcały do zjadania i kupowania smakołyków (ciasteczka, rogaliki, kiełbaski), a z zaangażowaniem sprzedawali owe produkty Rodzice wraz z nauczycielami.  Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielowicku - przygotowały stoisko z goframi, frytkami , kawą , herbatą.
Rada Rodziców zadbała o nagrody w postaci drobnych gadżetów (konkurencje) i czekolady dla każdego dziecka.
Całość miała miejsce na Ranczu w Bielowicku, które zostało na ten czas udostępnione dla naszej placówki. - za co serdecznie dziękujemy Panu S. Kubaczka.
Wszystkim Osobom( Nauczycielom,Panu Przewodniczącemu,  Radzie Rodziców, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, Pracownikom zespołu, sponsorom oraz wszystkim - którzy choćby w najmniejszej części przyczynili się do organizacji Pikniku - składam serdeczne podziękowania.
 
                                                                                                              Ilona Walach- dyrektor ZSP w Wieszczętach


Zajęcia otwarte dla rodziców pierwszaków

29 maja 2014 r. w klasie I odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem zajęć było "kolory wiosny". Celem zajęć było uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody, bogacenie słownika uczniów, utrwalenie zdobytych wiadomości, współpraca w zabawie, w nauce szkolnej, wzajemne wspomaganie i wspieranie.Uczniowie pracowali w zespołach, w przebieg zajęć zaangażowani również byli rodzice.


"Mały Olimpijczyk"

W dniu 22 maja przedstawiciele klas I i II brały udział w zawodach sportowych "Mały Olimpijczyk"  w Mazańcowicach. Mimo, że w tym roku nie udało się zdobyć medalowego miejsca, to zabawa była wspaniała.

Ewa Myszogląd


Diagnoza Umiejętności Matematycznych DUMa

20 maja 2014 r. Instytut Badań Edukacyjnych zorganizował powszechne badanie Diagnoza umiejętności 

matematycznych uczniów klas piątych szkół podstawowych (DUMa). Jest to badanie kompetencji uczniów, 

które formą i rodzajem użytych w nim zadań nawiązuje do sprawdzianu po szkole podstawowej, który w 

roku 2015 po raz pierwszy będzie oparty na wymaganiach nowej podstawy programowej kształcenia 

ogólnego.

Katarzyna Karatnik

Dzień życzliwości

Kiedy ktoś spełnia jakiś dobry uczynek, którego nie musiał robić,

Bóg spogląda w dół, uśmiecha się i mówi:

„Dla tej jednej chwili warto było stworzyć świat”

 Pod takim hasłem odbywały się w naszej Placówce w dniach od 12 do 15 maja br. Dni Życzliwości i Dobrych Uczynków. Co prawda Dzień dobrych uczynków przypada 19 maja, ale my przyspieszyliśmy obchody ze względu na wyjeżdżające na „zieloną szkołę” klasy III i VI.

Obchody Tygodnia rozpoczęły się spotkaniem wszystkich uczniów szkoły na świetlicy szkolnej, podczas którego uczniowie klasy V Weronika Kuś, Ania Suchodolska, Filip Zahradnik, Daniel Brudny, Nikola Raszka i Ania Holisz przybliżyli zabranym ideę Dnia Dobrych Uczynków a grupa teatralna prowadzona przez p. Katarzynę Boronowską wystąpiła z przedstawieniem o dobrych uczynkach. Zaprezentowany został również krótki film mówiący o tym, że czynione dobro powraca do nas i zachęcający do bycia uczynnym i życzliwym. Spotkanie uświetnili swoją obecnością p. Grażyna Chorąży i ksiądz Piotr Schora SDS przybliżając uczniom historię budowy hospicjum w Bielsku Białej, do której i my się przyczyniliśmy biorą udział w akcji „Pola Nadziei”. Uczniowie klasy VI Ewelina Kidoń oraz Wojtek Gruszka podziękowali gościom za przybycie. Wszyscy mieli okazję zobaczyć prezentację przygotowaną przez p. Katarzynę Karatnik ukazującą zdjęcia z akcji szkolnych w ramach Pól Nadziei.

W ramach Dni i robienia dobrych uczynków dla środowiska na środę zaplanowano sadzenie drzewek. Zakupione zostały drzewka dla każdej klasy oraz grupy przedszkolnej. Niestety ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe sadzenie drzew przeniesione zostało na przyszły tydzień.

Od poniedziałku do środy wszystkie klasy wykonywały papierowe niezapominajki, na których uczniowie wypisywali zrobione przez siebie dobre uczynki. Z niezapominajek utworzono bukiet, który 15 maja czyli w Dniu Polskiej Niezapominajki zawisł na korytarzu szkolnym.

Organizator Dni Życzliwości i Dobrych Uczynków, pedagog szkolny Magdalena Biżek dziękuje wszystkim zaangażowanym nauczycielom i uczniom za pomoc i aktywny udział.


Magdalena Biżek


Wyróżnieni w Kangurze 2014
Udział naszych podopiecznych w Międzynarodowym Konkursie Kangur 2014 można zaliczyć do bardzo udanych, aż trzech uczniów uzyskało wyróżnienie: Klaudia Guzdek z kl. VI a także Maksymialian Mazur i Kacper Szymala z kl. III. Bardzo mało zabrakło do wyróżnienia Adrianowi Bujok z kl. II - zaledwie 4 pkt. i Julicie Stokłosa z kl. IV - tylko 6 pkt. 
Wszystkim bardzo gratulujemy!
Katarzyna Karatnik

CZYTANIE POSZERZA HORYZONTY

     9 maja odbyło się kolejne spotkanie z książką w ramach akcji „Czytanie Poszerza Horyzonty” pod hasłem książkowych przyjaźni ludzi ze zwierzętami. Tym razem naczelni czytelnicy z ZSP Wieszczęta spróbowali swych sił w czytelniczym teleturnieju. Musieli wykazać się wiedzą na temat takich książek, jak m.in.: W pustyni i w puszczy, O psie, który jeździł koleją, Dziadek i Niedźwiadek, Biały kieł, Doktor Dolittle, Lessie wróć, Księga Dżungli.W teleturnieju udział wzięło pięć drużyn. Najlepszy wynik osiągnęła drużyna w składzie: Laura Górniak, Klaudia Kidoń i Julita Stokłosa, II miejsce zajęły Żaneta Duda, Viktoria Glombitza i Ewelina Olearczyk, III miejsce zdobyli Mateusz Mędrek, Nikola Raszka i  Filip Zahradnik.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę i wzorową rywalizację!

Joanna Olma

Katarzyna Boronowska


XI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI W KRĘGU TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA I DANUTY WAWIŁOW

 

8 maja, w ZSP Wieszczęta już po raz jedenasty odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. W tym roku recytatorzy zmagali się z tekstami Henryka Sienkiewicza (rok 2014 jest rokiem czytania dzieł tego pisarza) i Danuty Wawiłow.

W jury zasiadły:

·         Danuta Korecka – poetka,

·         Bronisława Zubek – członkini Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Bielowicka,

·         Agnieszka Bronowska – Dyrektorka GOK Jasienica

·         Maja Suprun – aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej,

wszystkim Paniom dziękujemy za obecność, cenne uwagi i trudne zadanie oceny uczestników.

            Na konkursie zjawili się uczniowie z okolicznych szkół, w tym roku pojawiły się również reprezentantki SP 33 z Bielska-Białej. W kategorii klas I-III jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Szymon Adamiec z  ZSP Mazańcowice

II miejsce – Amelia Kukiełka z ZSP Mazańcowice

III miejsce – Maksymilian Mazur z ZSP Wieszczęta

a w kategorii klas IV-VI:

I miejsce – Ewelina Kidoń z ZSP Wieszczęta

II miejsce – Julia Łaciok z ZSP Rudzica

III miejsce – Julia Sojka z ZSP Rudzica

Wyróżnienie – Aleksandra Grot z ZSP Mazańcowice

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Konkurs mógł odbyć się dzięki sponsorom, za ich wkład materialny i finansowy, który przeznaczony został przede wszystkim na nagrody, dyplomy i poczęstunek dla uczestników, serdecznie dziękujemy. Podziękowania składamy Spółce POLSZLIF Rudolf Budny z Rudzicy i wszystkim anonimowym darczyńcom.

 

                              

Danuta Macura

Katarzyna Boronowska


„Kwiecień z Sudoku"– mamy Mistrza
oraz Certyfikat Przyjaciela Matematycznego Zoo!!!

Jak co roku, nasi uczniowie, którzy są pasjonatami łamigłówki „Sudoku” uczestniczyli w akcji „Kwiecień miesiącem z Sudoku”. W jej ramach uczniowie uczestniczą w konkursie, który wyłania „Mistrza” i „Wicemistrza Sudoku” naszej szkoły. Oprócz samego konkursu chętni uczniowie zabierają sobie diagramy do domu, albo rozwiązują na portalu http://www.matzoo.pl/lamiglowki.

 W tym roku Mistrzynią Sudoku została Klaudia Guzdek z kl. VI


Ponadto cała szkolna akcja zwana "Kwiecień miesiącem z Sudoku" pozwoliła nam ubiegać się już po raz II o Certyfikat Przyjaciela Matematyki Matzoo. Doceniono nasz trud i zaangażowanie uczniów i przyznano nam, że matematyka w naszej szkole jest obecna nie tylko na lekcji!


Katarzyna Karatnik

„Nie lękajcie się świętości”


W dniu 4 maja 2014 odbył się w Żywcu finał Konkursu recytatorskiego poezji religijnej „ Nie lękajcie się świętości”, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji bielsko-żywieckiej.                         

Uczennica klasy VI Ewelina Kidoń zdobyła wyróżnienie.


Jadwiga Jagła