III miejsce Michała Martynek w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym

Michał Martynek (klasa 2) zajął 3 miejsce w Plastycznym Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym Sola Scriptura 2012. Tematem prac było „Życie Saula i Dawida”. Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Augustana i Komisja ds. edukacji i wychowania chrześcijańskiego Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 24 marca 2012 roku w siedzibie Wydawnictwa Augustana w Bielsku-Białej. W spotkaniu uczestniczył laureat z katechetą.

  Znowu do przodu !

      30 marca turniejem rewanżowym , który odbył się w Gliwicach zakończył się II etap Mistrzostw Śląska w mini siatkówce chłopców Kinder Plus Sport w kategorii dwójek.

  Grupę XV bez porażki wygrała drużyna z Wieszcząt, pokonując dwukrotnie rówieśników z Raciborza i Jastrzębia Zdroju. Podobnie jak w poprzednich zawodach wystąpiliśmy w składzie: Mędrek Mateusz, Brudny Daniel i Szymala Kacper

    Wyniki meczów: ZSP Wieszczęta – Jastrzębie Borynia  25:14 i 25:23 , ZSP Wieszczęta-Racibórz   25:11 i 25:15.

Biorąc pod uwagę wyniki z pierwszego turnieju nasz zespół awansował do III etapu, gdzie na placu boju pozostanie już tylko 20 najlepszych drużyn na Śląsku. Poprzeczka z każdym etapem winduje się coraz wyżej ale i nasz poziom sportowy rośnie. Emocji więc nie zabraknie!  

Przywitanie wiosny

W tym roku nieco później witaliśmy wiosnę. Tegoroczne hasło to „Wiosna w piosence”. W czwartek 29 marca wszyscy piosenką przywitaliśmy wiosnę. Najpierw odbył się koncert  pt. „Wiosna w Beskidach” w wykonaniu Państwa Urszuli i Tadeusza Janiak. Następnie przegląd piosenki wiosennej. Każda grupa, od najmłodszej po najstarszą w naszym zespole, przygotowała i zaprezentowała piosenkę o wiośnie. Po takim powitalnym koncercie WIOSNA  już chyba do nas zawita na dobre.  

     Galeria zdjęć

Wygrywamy i gramy dalej!

            23 marca w Pyskowicach odbył się pierwszy, podwójny turniej drugiego etapu Mistrzostw Śląska w mini siatkówce chłopców Kinder Plus Sport w kategorii dwójek.   Nasza ekipa w składzie: Mędrek Mateusz, Brudny Daniel i Szymala Kacper zanotowała trzy zwycięstwa i jedną porażkę obejmując prowadzenie w grupie XV. 

Wyniki meczów: ZSP Wieszczęta – Jastrzębie Borynia  25:11 i 25:11 , ZSP Wieszczęta-Racibórz   18:25 i 25:16.

W piątek 30 marca w Gliwicach odbędzie się turniej rewanżowy. Do następnego etapu kwalifikują się dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. Mamy awans!


Wyróżnienie w IX Gminnym Konkursie Ortograficznym

W dniu 28 marca 2012 r. wzięliśmy udział w 11 już edycji konkursu "O PIÓRO WÓJTA GMINY JASIENICA". Naszą placówkę reprezentowała uczennica klasy VI - Kinga Lorańczyk, która zdobyła wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!

22 marca 2012 r. - wyróżnienia w VI Gminnym Konkursie Znajomości Gwary Śląska Cieszyńskiego

Już po raz szósty wzięliśmy udział w trudnych  zmaganiach z gwarą Śląska Cieszyńskiego, a to za sprawą corocznego konkursu organizowanego na terenie ZSP w Grodźcu. Po raz kolejny nasi uczestnicy nie zawiedli. Zaproponowana przez nas interpretacja i prezentacja tekstów gwarowych spotkała się z uznaniem jury. Choć poziom tegorocznych zmagań był  bardzo wysoki i niezwykle wyrównany, udało nam się zdobyć zaszczytne wyróżnienia. Otrzymali je:

-        Weronika Górniak i Piotr Walas – za interpretację sceniczną tekstu poetyckiego  „Rybiorz”

-        Natalia Knopek – za aktorską kreację zalotnej „Dorotki”

            Dzisiejsze wyróżnienia to kolejne już z rzędu nagrody  w konkursie gwarowym, w którym bierzemy udział od pierwszej jego edycji. Pozostaje więc dzielnie i rzetelnie pracować nad rozwijaniem i upowszechnianiem naszego „rodzimego” języka, jego poprawnością, by nie tylko wziąć udział w siódmej edycji konkursu, ale co ważniejsze udowodnić, że „My tu rzóndzim po naszymu”. A więc do zobaczenia za rok!

                           


    Rozgrywki Kinder Plus Sport

W turnieju rewanżowym I etapu Mistrzostw Śląska w rozgrywkach Kinder Plus Sport, który odbył się 16 marca w GP 2 w Czechowicach Dziedzicach, nasza ekipa, grająca w grupie V okazała się bezkonkurencyjna, wygrywając wszystkie mecze. 

W kolejności chłopaki  z ZSP Wieszczęta odprawili z kwitkiem drużyny z Gliwic 25:11, Radlina 25:23 i na koniec Pyskowic 25:21. Po dwóch turniejach bez porażki zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie V, awansując tym samym do następnego etapu. 

                                                        Młodzi siatkarze na zdjęciu to: Mateusz Mędrek, Daniel Brudny i Kacper Szymala.

                                                                                        Następne zawody już w piątek  w Pyskowicach. Trzymajcie kciuki!


Tydzień owocowy

Od 12 do 15 marca Samorząd Uczniowski zachęcał  wszystkich do jedzenia dużej ilości owoców, szczególnie teraz w okresie wiosennym.

I dzień Poniedziałek 12 marca – prezentacja owocowych plakatów oraz konkurs na najciekawszy.

                          

II dzień

Wtorek 13 marca – związany z jabłkami.

Odbyło się spotkanie w świetlicy szkolnej. Uczniowie poznali odmiany jabłek, wartości odżywcze oraz motyw jabłka w literaturze i nauce. Podczas spotkania towarzyszyła nam piosenka pt. „Jabłka” oraz rymowanka: „Jabłko, jabłuszko chętnie zjem i będę zdrowszy dobrze to wiem”. Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na rymowankę o jabłku. W tym dniu wszystkie dzieci jadły jabłka oraz pyszne szarlotki, za które dziękujemy rodzicom.

                      

III dzień

Środa 14 marca – pomarańcze.

W tym dniu w naszej szkole królował kolor pomarańczowy. Odbyła się krótka audycja przez szkolny radiowęzeł na temat pomarańczy, po której każde dziecko z przedszkola i szkoły otrzymało mandarynkę.

                     
       

IV dzień

Czwartek 15 marca – podsumowanie projektu.

Odbyła się prezentacja multimedialna na temat ekologicznych owoców oraz motywu owoców w malarstwie. Niespodzianką dnia były owocowe szaszłyki.

Wszystkie owoce zostały zakupione przez Radę Rodziców. Dziękujemy!


Wyniki konkursów organizowanych w Tygodniu Owocowym:

Na najciekawszy plakat  - I miejsca zdobyły plakaty:

Grupy „średniaków” – za owoce zakręcone bluesowo

Klasy I – za modę na owoce w każdej porze roku

Klasy IV – za „nabicie” w butelkę tony owoców 

                            


Wyróżniono 3 najciekawsze rymowanki:

 „Lepiej zjedz koszyk jabłuszek, bo po słodyczach boli brzuszek” Nikola Raszka (klasa III)

„Lepiej codziennie jabłuszko zjadać, niż lekarstwa w łóżeczku układać”  Patrycja Pyka (klasa III)

„Smaczne są śliwki, jabłuszka, wędrują z buzi do brzuszka. Smaczne są i bardzo zdrowe gruszeczki, jabłuszka surowe”  Nikola Święczyk (klasa III)

 


 15.03.2012 - Konkurs matematyczny Kangur

15 marca br. uczniowie naszej szkoły: Weronika Górniak, Wiktoria Zamarska, Jakub Holisz (z klasy V), Ewelina Kidoń, Klaudia Guzdek, Wojciech Gruszka (z klasy IV), Patrycja Pyka, Weronika Kuś, Klaudia Kuczyńska (z klasy III) zmagali się z niebanalnymi zadaniami matematycznymi. Czekamy niecierpliwie na wyniki do 15 maja i życzymy powodzenia!!!
                                                                                                                                 Opiekun konkursu Katarzyna Karatnik


Z wizytą w Międzyrzeczu Górnym

         W dniu 5 marca 2012 roku uczniowie klas starszych naszej szkoły mieli okazję przeżyć niecodzienną lekcję historii. A to za sprawą wyjazdu do pobliskiego Domu Strażaka w Międzyrzeczu Górnym, w którym podziwiali gigantyczne rękodzieło hafciarzy z Działoszyna „Bitwa pod Grunwaldem”. Wystawa największego na świecie dzieła wykonanego haftem krzyżykowym, replika obrazu Jana Matejki wprawiła w osłupienie i jednoczesny podziw wszystkich uczestników wycieczki. Niezwykle ciekawa i barwna prelekcja nauczycielki  ZSP w Międzyrzeczu Górnym – Grażyny Biernot – na temat największej w historii średniowiecznej Europy bitwy oraz    postaci obrazu i historii jego losów – to kolejny , bardzo cenny atut spotkania w międzyrzeckiej remizie.

         Uwieńczeniem wyjazdu była wizyta w „Chacie Międzyrzecze”, w której nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić przepiękną ekspozycję „Izby Regionalnej”, a w niej m.in. kolekcję sprzętów gospodarstwa domowego naszych przodków. Wielu z nas  rozpoznało w nich urządzenia do dziś przechowywane w domach rodziców czy dziadków.

         Wizyta w Międzyrzeczu Górnym była niezwykle cenną lekcją nie tylko z bardzo  odległej, bo średniowiecznej , ale i bliskiej nam przeszłości.

                                                                                                                


Udany występ młodych siatkarzy z Wieszcząt.

W sobotę 3 marca w ZS Łączności w Gliwicach odbył się pierwszy turniej z cyklu rozgrywek Kinder Plus Sport w kategorii dwójek chłopców. Są to rozgrywki organizowane przez Polski Związek Piłki Siatkowej , w tym roku już 16 edycja. Do rywalizacji zgłosiło się 47 zespołów z całego województwa śląskiego. Nasz zespół swoje mecze rozegrał w grupie VI, w której wygrał wszystkie mecze, odpowiednio z SiKRET Gliwice 25:7, SP Pyskowice 25:16 i SK Górnik Radlin 25:23, tym samym obejmując  fotel lidera tej grupy. Warto zaznaczyć, że naszą drużynę reprezentowali chłopcy rocznikowo młodsi, niż określa to regulamin rozgrywek. Za dwa tygodnie w Czechowicach Dziedzicach odbędzie się turniej rewanżowy. Do dalszego etapu awansują dwa najlepsze zespoły z każdej grupy.  W rozgrywkach Kindera nasza szkoła ma na swoim koncie spore sukcesy, że wystarczy wspomnieć tytuł Mistrza Śląska  oraz czwarte miejsce w Mistrzostwach Polski w Zabrzu w kategorii trójek (Gruszka Jakub, Wielecki Adrian, Gil Radek) w 2009 roku, oraz awans do najlepszej ósemki w województwie w roku ubiegłym w kategorii czwórek (Mojeścik Mateusz, Gil Kamil, Figura Krystian, Figura Mateusz). Biorąc pod uwagę obiecujące wyniki z Gliwic, można śmiało powiedzieć, że awans do następnego etapu mamy na wyciągnięcie ręki. Naszą drużynę w turnieju reprezentowali : Szymala Kacper, Brudny Daniel i Mędrek Mateusz.

Brawo chłopaki !W piątek 2.03.2012r. w naszej Placówce gościliśmy przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział w Cieszynie- Pana Piotra Ryszkę , który ciekawie  opowiedział uczniom klas I-III o tej chorobie. Prócz prelekcji - odbyła się również część praktyczna  w formie zabawy dostosowana do wieku dzieci . Zabawy te pozwoliły przybliżyć najmłodszym problemy osób chorych na stwardnienie rozsiane. W kwietniu odbędzie się jeszcze prelekcja z uczniami klas 
IV-VI.