Spotkanie z ratownikiem

W dniu 25.10.2016 r.w naszej szkole odbyło się spotkanie z Ratownikiem Medycznym PCK p. Januszem Głazem. Ratownik przekazał uczniom informacje na temat sposobów udzielania pierwszej pomocy i reagowania w nagłych wypadkach. Spotkanie odbywał się w dwóch grupach: kl. IV - VI i kl. O - III. Wizyta ratownika była nieprzypadkowa, ponieważ jest częścią akcji " Pomaganie daje radość", w której biorą udział uczniowie naszej placówki. 

Ewa Myszogląd


            "Kot w butach przy wesołych nutach" 

W poniedziałek 24 października uczniowie klas 1-3 oraz odział średniaków i starszaków byli na musicalu o "Kocie w butach przy wesołych nutach" wystawianym w Miejskim Centrum Kultury w Skoczowie, w sali widowiskowej "Pod Pegazem".

            Spektakl to dzieło aktorów z Teatru Moich Marzeń  z Chorzowa. Musical opowiada
o synu młynarza - Adamie, który otrzymuje w spadku po zmarłym ojcu kota. Jakie jest zaskoczenie młodego młynarczyka kiedy kot przemawia do niego ludzkim głosem. Śpiewem na ustach poznajemy starania kota o lepszy los swojego pana. Jesteśmy świadkami narodzin miłości Adama do pięknej księżniczki Leny i walką ze złym czarnoksiężnikiem, który zostaje pokonany przez kota podstępem.

            Wszystkiemu towarzyszyły piękne piosenki, dekoracje i kostiumy. Każde dziecko po zakończonym spektaklu opuściło salę widowiskową z uśmiechem na twarzy.

                                                                                                                                                                                                          Sikora Joanna

 

Wycieczka do 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej

            W dniu 14 października trzynastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego z okazji Święta Batalionu.

            Uczniowie uczestniczyli w uroczystej zbiórce i mieli możliwość zobaczenia defilady pododdziałów oraz pojazdów wojskowych. Następnie oglądali przygotowany przez żołnierzy pokaz, na który składały się skoki spadochronowe, pokaz działań w czasie walki z bronią oraz pokaz walki wręcz. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności żołnierzy. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z historią bielskiego batalionu.

            Po zakończonych uroczystościach  rozpoczął się piknik, w czasie którego mogliśmy zapoznać się z bronią i sprzętem, którymi posługują się żołnierze bielskiego batalionu. Każdy z uczestników wycieczki mógł wziąć do ręki karabin, przymierzyć spadochron, zobaczyć jak wygląda w środku pojazd wojskowy. Żołnierze obsługujący poszczególne punkty chętnie odpowiadali na nasze pytania, dzięki temu znacznie poszerzyliśmy swoją wiedzę. Skosztowaliśmy również pysznej wojskowej grochówki.

Żołnierze pomyśleli też o typowo dziecięcych przyjemnościach i przygotowali plac zabaw, na którym mogliśmy spędzić kilka chwil, korzystając z nadmuchiwanych zjeżdżalni, dać namalować sobie coś na twarzy, czy pobawić się balonami.

            Wycieczka do 18 BBPD rozpoczyna działalność koła turystyczno – historycznego. Do którego zapraszamy chętnych uczniów klas III – VI.


                                                                                                          Opiekunowie

                                                                                         Magdalena Biżek i Daniel Gala

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole

 

         13 października 2016 roku był dla naszej szkolnej społeczności szczególnym świętem. W przeddzień Dnia Nauczyciela odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu uroczysta akademia z udziałem wszystkich uczniów,  pedagogów oraz pracowników administracji i obsługi.

         Gospodarzem spotkania byli szóstoklasiści, którzy pod czujnym okiem wychowawcy – Barbary Mikołajczyk przygotowali ciekawy  program artystyczny. W ich występie nie zabrakło podziękowań, życzeń dla wszystkich pracowników szkoły. Była też część kabaretowa – scenki z codziennego funkcjonowania placówki. Humor przeplatał się tu z refleksją i wdzięcznością. Wyrazy  wdzięczności padły też z ust przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców. Towarzyszyły im interesujące kompozycje kwiatowe.

         Atmosferę dnia uświetniła doskonała oprawa muzyczna oraz odpowiedni wystrój sali. O uroczystą, jesienną dekorację zadbała Dagmara Skowron, piosenki przygotowała Beata Rybarska, zaś nagłośnienie zapewnił Daniel Gala.

                                                                                                                                                            Barbara Mikołajczyk Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej


W sobotę 15 października uczennice naszej Szkoły wzięły udział w Konkursie recytatorskim "Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej", organizowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku Białej. Występy naszych uczennic zakończyły się sukcesem! Izabela Sikora i Wiktoria Gruszka z kl. II zajęły II miejsce, a Aleksandra Sikora z kl. VI zajęła III miejsce. Dziewczynki przedstawią jeszcze raz recytowane utwory w Koncercie laureatów w sobotę 22 października, jako jeden z punktów programu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku Białej. Gratulujemy!

Jadwiga Jagła


Lekcje otwarte dla Rodziców połączone ze ślubowaniem dzieci na uczniów klasy I

11 października 2016 r. w klasie I odbyły się lekcje w których uczestniczyli zaproszeni Rodzice i pani Dyrektor. Tematem lekcji był " Kłopot Pani Jesieni". Dzieci poznały treść listu, który im zostawiła jesień.  Pisze w nim  o swoich kłopotach i prosi dzieci o pomoc.  Mają wykonać zadania z edukacji polonistycznej, matematycznej i plastycznej, które przygotował dla nich psotny wiatr. Przez cały czas pięknie pracowały zarówno samodzielnie i w parach. Pokazały, że potrafią śpiewać i tańczyć. Udowodniły, że mogą się stać prawdziwymi uczniami, dlatego na koniec wspólnego spotkania z rodzicami ślubowały i zostały pasowane przez panią Dyrektor na uczniów klasy I. Czekała ich bardzo miła niespodzianka - każde dziecko dostało od swoich rodziców róg obfitości. 

Danuta Macura

Spotkanie ze strażakiem

 

W dniu 10 października 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ze strażakiem. Przybył do nas strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białe. W interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i szkole. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Przedstawiły numer alarmowy do straży pożarnej oraz omawiały tematy zagrożenia pożarami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami. Pan strażak przedstawił zasady postępowania w wypadku zagrożenia. Na koniec spotkania uczniowie mieli okazję przymierzyć strój i sprzęt potrzebny podczas akcji ratunkowych.


Joanna Olma


Wycieczka klasy III do Tradycyjnej Zagrody Rolnej w Ochabach

        6 października klasa III odwiedziła Tradycyjną Zagrodę Rolną w Ochabach. Wycieczka była doskonałym podsumowaniem zajęć o roślinach uprawnych. Uczniowie zobaczyli wiele maszyn i urządzeń rolniczych używanych dawniej. Własnoręcznie mielili zboże na żarnach. Wzięli udział w zajęciach warsztatowych kiszenia kapusty - każdy w słoiku kisił kapustę. Dowiedzieli się i zobaczyli czym dawniej zajmowali się ludzie. W opowiadaniu przewodnika usłyszeli wiele gwarowych słów Śląska Cieszyńskiego oraz poznali dawne zabawy dzieci np. z klamerkami do prania. Atrakcją były stare pojazdy i sprzęt sportowy. Po zajęciach były zawody sportowe z ziemniakami. Na zakończenie wycieczki jedliśmy pyszne placki ziemniaczane wypiekane w tradycyjny sposób na blasze. Wycieczka była bardzo udana. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, każdy ze słoikiem kapusty. Na pamiątkę w zagrodzie można było kupić pachnącą lawendę, naturalne mydełka i pocztówki z Ochab.

                                                                                      Celina Więcek


Wycieczka klas: I, II a i II b

 Klasy I, IIa, IIb w dniu 6 października  były na wycieczce -   Duża Pętla Beskidzka (Koniaków, Jaworzynka,

Istebna). W Koniakowie zwiedzały Zagrodę Edukacyjną. Zobaczyły owce i kozy, dowiedziały się  wszystkiego o pasterstwie i jego roli w codziennym życiu ludzi Karpat. Miały okazję brać udział w degustacji tradycyjnych serów regionalnych.  Następnie w Jaworzynce wybrały się na spacer do miejsca tzw. „Tróistyk”- gdzie stykają się  trzy państwa Polska, Czechy i Słowacja. W Istebnej zwiedzały muzeum Jana Wałacha. Brały udział w zajęciach artystycznych.  Wycieczka była bardzo udana, każdy wrócił z pamiątką do domu. Ponadto   miały okazję podziwiać piękne krajobrazy górskie i zobaczyły pierwszy śnieg tej jesieni.

Danuta Macura


Wycieczka klasy IV i V do Sopotni Wielkiej

        5 października uczniowie klasy IV i V byli na wycieczce w Sopotni Wielkiej, w Stowarzyszeniu POLARIS, gdzie zwiedzali model wnętrza jednego z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Część załogi ubrała stroje astronautów , wzorowanych na kombinezony NASA. Po wejściu na pokład, grupa samodzielnie prowadziła misję kosmiczną. Następnie udaliśmy się obejrzeć Makietę Sopotni Wielkiej 2050, gdzie obejrzeliśmy prezentację o wirtualnych gwiazdach i poznaliśmy zasady ochrony ciemnego nieba.


Katarzyna Karatnik


Spotkanie z Panią Policjant

Dnia 4 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Policjant. W spotkaniu uczestniczyły

wszystkie klasy. Uczniowie mogli przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego, które ich obowiązują jako

pieszych, ale również rowerzystów. Po wysłuchaniu prelekcji uczniowie mogli zadać Pani Policjant pytania 

dotyczące pracy policji.


Joanna Olma