Program DESIGN DLA SZKÓŁ 

Warsztaty Wyobraźni Exspace pozwala na wprowadzanie pojęć ze świata sztuki w połączeniu z wymogami podstawy programowej MEN. Umożliwia poszerzenie wiedzy z wybranych dziedzin. Pozwala na umacnianie wiary we własne siły i w zdolność osiągania wartościowych i trudnych celów. Ma na celu rozbudzanie kreatywności, pomysłowości od najmłodszych lat. Zwraca uwagę dzieci i młodzieży na otaczający świat, uczy właściwego postrzegania sztuki, architektury, dizajnu. Wspólna zabawa w projektowanie i budowanie uczy pracy w grupie i wyrażania własnego zdania. Rozwija zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość estetyczną oraz umiejętność logicznego myślenia


I spotkanie z cyklu "Praca z pasją"

W dniu 29.10.2013 r. Rada Rodziców zaprosiła uczniów klas I-VI i dzieci przedszkolne do udziału  w spotkaniu wraz  z rodzicami na temat pracy pszczelarza. Spotkanie połączone było z warsztatami, podczas których nasi wychowankowie wykonywali świece, pszczoły oraz degustowali różne rodzaje miodu. Spotkanie poprowadził Pan Pilch, a nad wytworami czuwała Pani Monika Grzywna. Na kolejnych warsztatach uczniowie wykonywać będą stroiki świąteczne, w których umieszczone zostaną świece zrobione z pszczelego wosku. 

                                                                    Zapraszamy na następne zajęcia i zachęcamy do wspólnej zabawy!
                                                                                                         Ilona Walach - Dyrektor ZSP w Wieszczętach


Pucharowe turnieje w naszej szkole28 października w Wieszczętach odbył się tradycyjny Turniej o Puchar Dyrektora ZSP w Wieszczętach w piłce nożnej chłopców. Zawody zostały rozegrane na świeżo oddanym do użytku wielofunkcyjnym boisku zewnętrznym. Uczestniczyły w nich klasy IV-VI, grając systemem „każdy z każdym”. Przy sprzyjającej pogodzie i sporej liczbie kibiców zanotowano następujące wyniki: 

klasa IV – klasa V 0:3

klasa V – klasa VI 1:0

klasa VI – klasa IV 7:0

klasyfikacja końcowa:

1. Klasa V

2. Klasa VI

3. Klasa IV
Następnego dnia, tj. 29 października, we wtorek, do rywalizacji sportowej przystąpiły dziewczęta. Na sali gimnastycznej w Wieszczętach zmagały się o Puchar Dyrektora ZSP w konkurencji dwóch ogni. Zdecydowanie zawody wygrała klasa szósta, pozostawiając w pokonanym polu swoje młodsze koleżanki. W meczu o miejsce drugie uczennice klasy czwartej uległy, po ambitnej walce, dziewczynkom z klasy piątej. 

Klasyfikacja końcowa:

1. Klasa VI

2. Klasa V

3. Klasa IV


Szkolny konkurs o tytuł "Mistrza tabliczki mnożenia w kl. IV"

28 października czwartoklasiści sprawdzali swoją wiedzę z tabliczki mnożenia. Tytuł Mistrza przypadł
 Julicie Stokłosa. Gratulacje składa opiekun konkursu Katarzyna Karatnik.

Zajęcia przy użyciu cegiełki Teifoc

" CZY KREATYWNOŚCI MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ?"- pod takim hasłem odbędą się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym zajęcia przy użyciu cegiełek firmy Teifoc oraz zestawów konstrukcyjnych Eitech dla chętnych dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-VI .
 

  Szkolny etap Konkursu Wiedzy Biblijnej


W dniu 24 października został przeprowadzony etap szkolny Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięło w nim udział 9 uczniów z klas V i VI. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się: Anna Suchodolska i Weronika Kuś z kl. V, oraz Ewelina Kidoń z kl. VI.
Konkurs Recytatorski

W dniu 19 października uczennice naszej Szkoły: Aleksandra Sikora z kl. III, oraz Ewelina Kidoń z kl. VI wzięły udział w Koncercie laureatów i rozdaniu nagród Konkursu Recytatorskiego „Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej”, odbywającego się w Bielsku- Białej w ramach obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.


Certyfikat PierwszoklasistówWycieczka klasy III


W środę 9 października 2013 r. uczniowie klasy III byli na wycieczce w lesie. Celem wyprawy było poznanie warstwowej budowy lasu. Najpierw wszyscy skrzętnie notowali swoje obserwacje, co rośnie i żyje w lesie najniżej, w środku oraz najwyżej. Następnie odbyło się klasowe ognisko połączone ze „świętem pieczonego ziemniaka”. Pyszne kiełbaski dodały wszystkim sił, aby wyruszyć do starego i ogromnego drzewa, w trakcie, gdy ziemniaki piekły się w ognisku. Prawdziwą atrakcją wycieczki było budowanie szałasów. Na zakończenie były gry i zabawy z piłką. Dopisała wyśmienita pogoda i humory również. Upieczone w ognisku ziemniaki były pyszne!


Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej

5 października uczennice Szkoły Podstawowej wzięły udział w Konkursie  recytatorskim "Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej", organizowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej, w ramach obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Aleksandra Sikora z kl. III zdobyła III miejsce a Ewelina Kidoń z kl. V, zajęła II miejsce.

Graliśmy w piłkę nożną

4 października w Międzyrzeczu obyły się Mistrzostwa Jasienicy w mini piłce siatkowej. W turnieju uczestniczyło szkół podstawowych naszej gminy. ZSP Wieszczęta trafił do grupy II, w której również znalazły się: ZSP z Rudzicy, ZSP z Międzyrzecza oraz ZSP ze Świętoszówki. Grupę I tworzyły: ZSP z Jasienicy, ZSP z Mazańcowic, ZSP z Iłownicy oraz SP z Jaworza. W meczach w naszej grupy zanotowaliśmy następujące wyniki:

ZSP Wieszczęta – ZSP Rudzica 1:1

ZSP Wieszczęta – ZSP Świętoszówka 1:0

ZSP Wieszczęta – ZSP Międzyrzecze 6:0

Tym samym zajęliśmy pierwsze miejsce i o awans do wielkiego finału zagraliśmy z SP Jaworze, w którym niestety musieliśmy uznać wyższość naszych przeciwników, ulegając im 1:3.

W drugim półfinale Rudzica pokonała Jasienicę, i to ona wraz z Jaworzem utworzyła parę mającą walczyć o miejsce pierwsze. Nam przypadło miejsce na najniższym stopniu podium, trzecie. Wielkie brawa dla naszej młodzieży!

Zawody


Wycieczka klasy I i II do Chlebowej Chaty
3 października 2013 r. klasa I i II była na wycieczce w Chlebowej Chacie w Górkach Małych., gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach "Tradycyjny wypiek chleba". Zapoznali się z podstawowymi rodzajami zbóż i ich zastosowaniem. Oglądali maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna. Poznali proces powstawania masła, sera i pozyskiwanie miodu. Próbowali młócić cepami, mielić zboże na żarnach. Ponadto formowali oraz wypiekali podpłomyki. Na koniec wycieczki było pieczenie kiełbasek i ziemniaków.   

Wycieczka klasy V i VI do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

2 października 2013 r. uczniowie klas V i VI wraz z wychowawcami zwiedzali Kopalnię Srebra, która położona jest w podziemnych korytarzach ok. 40 m pod powierzchnią ziemi. W Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. 
Oprócz podziemnych korytarzy na powierzchni znajduje się muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych k tóre też obejrzeliśmy. Kolejną atrakcją była Sztolnia Czarnego Pstrąga znajdująca się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni. Rażenia bezcenne!


Próbna akcja przeciwpożarowa

1 października miała miejsce próbna akcja przeciwpożarowa, w której uczestniczyli strażacy
z OSP Roztropice.