Sztafetowe biegi przełajowe

We wtorek 27. września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach gminnych- sztafetowych biegach przełajowych. W gronie 8 startujących szkół dziewczęta uplasowały się na 2 miejscu, natomiast chłopcy zajęli 5 miejsce.   

Nasza szkola wystapila w nastepujacym skladzie:  

Dziewczeta: Basia Suchodolska, Żaneta Duda, Ola Sikora, Julia Mucek, Paulina Holeksa (VI klasa), Weronika Holisz, Dominika Kidoń (V klasa)   

Chlopcy: Kacper Szymala, Piotr Nowak, Filip Kania (VI klasa), Tomasz Stoklosa, Piotr Piguła,  Błażej Frycz (V klasa), Dorian Gruszka (IV klasa). 

Daniel Gala

"Aktywna Jasienica"

Uczniowie ZSP w Wieszczętach wzięli udział w turnieju piłki nożnej "Aktywna Jasienica" pod patronatem Wójta Gminy Jasienica. W pierwszym meczu zremisowali z SP Rudzica 1:1. W drugim pojedynku pokonali SP Grodziec 3:0. Przy identycznym bilansie bramkowym z SP Rudzica o wejściu do finału zdecydowały rzuty karne, w których nie wytrzymując presji nasi uczniowie ulegli przeciwnikowi 3:2. Zawodnicy naszej szkoły zakończyli rywalizacje grając o miejsca IV-VI. Najlepszym strzelcem drużyny z 4 trafieniami został uczeń 3 klasy Mikołaj Graboń.

 Skład drużyny: Mikołaj Pilch, Kacper Szymala, Piotr Nowak, Filip Kania, Maksymilian Mazur (6 klasa) , Tomasz Stokłosa, Artur Baron (5 klasa), Piotr Gruszka, Dorian Gruszka (4 klasa), Mikołaj Graboń (3 klasa)

 Opiekun: Daniel Gala


Próbna akcja przeciwpożarowa

W dniu 23 września 2016 roku o godzinie 10.30 w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach przeprowadzone zostały praktyczne ćwiczenia, w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji, w których udział wzięli stali użytkownicy obiektu. W akcji próbnej ewakuacji uczestniczyli wszyscy  uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi, przebywający w tym czasie w budynku szkoły oraz przedszkola (178 uczniów i przedszkolaków oraz 27 nauczycieli i pracowników obsługi).

Po przybyciu na miejsce ćwiczeń strażacy z KM PSP w Bielsku - Białej   zapoznali się z obiektami szkoły i przedszkola i zajęli pozycje w okolicach  wyjść  ewakuacyjnych  z budynku, celem obserwacji przebiegu ćwiczeń.  Następnie, za pomocą dzwonka, ogłoszono alarm pożarowy. Uczniowie, pod opieką nauczycieli oraz pracowników szkoły, zostali wyprowadzeni z budynku szkoły oraz przedszkola i udali się na miejsce zbiórki. Na boisku nauczyciele sprawdzili stany osobowe uczniów w poszczególnych klasach i złożyli raport  p. Ilonie Walach - dyrektorowi szkoły. Następnie p. dyrektor złożyła raport z przebiegu ewakuacji dowódcy oddziału strażaków – aspirantowi sztabowemu Arturowi Byrskiemu – dowodzącemu akcją ratunkową. Ewakuacja osób przebywających w budynkach ZSP została  przeprowadzona szybko, sprawnie, bez oznak paniki osób ewakuowanych.


 Arkadiusz Sojka


Qlturalny rozkład jazdy czyli bliskie spotkania ze sztuką


Na pierwsze zajęcia z cyklu Qlturalnego rozkładu jazdy czyli bliskich spotkań ze sztuką - zaprosiliśmy uczniów klasy II b i uczniów z klasy V oraz VI.

Każdy z uczniów szkoły w Wieszczętach słyszał lub nawet był w Grodźcu na zamku. Niedaleko od naszej szkoły znajduje się bardzo ważny dla naszej kultury zabytkowy zamek, do którego wybraliśmy się z niecodzienną wizytą. Niecodzienną bo na plener malarski, mieliśmy ze sobą bloki, kredki, farby, ołówki a nawet sztalugę. Zajęcia plastyczne w terenie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, dlatego radośnie maszerowaliśmy do Grodźca, gdzie w zamkowym ogrodzie rozłożyliśmy swoje plastyczne przybory i  zabraliśmy się do malowania pięknej budowli zamku. Każdy miała swój sposób na namalowanie zamku:  jedni ulokowali się na schodach zamkowych, inni z boku obserwowali mury zamkowe – najważniejsze jednak, iż  każdemu udało się oddać piękno widzianego obiektu.

W zamku czekała na nas mała niespodzianka  książeczki Ewy Dembinok  o zamkowych duchach        i mały słodki poczęstunek, który zorganizowała dla nas pan Bożek, obecny właściciel zamku w Grodźcu.

Pan Bożek zaprosił nas również do odrestaurowanych  sal, w których jest bardzo dużo zabytkowych eksponatów świadczących o bogatej historii tego obiektu. Pani Agnieszka „gospodyni” na zamku, opowiadała  nam ciekawe i tajemnicze historie związane z  zamkiem i jego mieszkańcami. Pokazała nam średniowieczne mury zamkowe – zabezpieczone hartowaną szybą, co umożliwiło nam ich dokładne obejrzenie.

Dziękujemy serdecznie rodzicom, za przychylność i pomoc w zorganizowaniu pleneru.Dagmara Skowron i Beata Włoch

 

 Wycieczka dla najlepszych uczniów

W dniu 9 września 2016 r, 28 uczniów, którzy w roku szkolnym 2015/2016 osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, pojechało w nagrodę do Muzeum Ognia w Żorach

Muzeum Ognia (www.muzeumognia.zory.pl) to niezwykły obiekt o niespotykanych kształtach, łączący w sobie walory edukacyjne i rozrywkowe. Ekspozycja muzeum poświęcona jest wiadomościom na temat ognia, jego historii i znaczenia dla ludzkości. Po krótkim wprowadzeniu przez pracowników muzeum uczniowie mogli samodzielnie zapoznać się z eksponatami – rozpalić ogień za pomocą wirtualnego krzesiwa, rozpalić znicz olimpijski czy sprawdzić temperaturę swojego ciała. Dodatkową atrakcją było wypełnianie testu wiedzy, do którego odpowiedzi uczniowie poszukiwali na terenie sal ekspozycyjnych. Po zwiedzaniu muzeum udaliśmy się na Rynek w Żorach, gdzie miło spędziliśmy czas, jedząc pyszne lody.

Uczniom, którzy w ubiegłym roku osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce jeszcze raz gratulujemy, a wszystkich uczniów zachęcamy do wytężonej pracy, aby  pod koniec roku szkolnego więcej osób mogło wybrać się z nami na wycieczkę J

Opiekun wycieczki składa serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za sfinansowanie przejazdu autokarem.


                                                                                                          Pedagog szkolny

                                                                                                          Magdalena Biżek


Rozpoczęcie roku szkolnego

    1 września 2016 roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach rozpoczęli kolejny rok szkolny 2016/2017. Uczniowie klasy IV przywitali wszystkich zebranych na akademi.

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.


Katarzyna Karatnik